Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Celoročnú dopravnú výchovu mestskí policajti ukončili dopravnou súťažou

Publikované: 01. 07. 2016 10:00

Mestská polícia Čadca pripravila na dopravnom ihrisku sídliska Žarec dňa 23. 6. 2016 detskú dopravnú súťaž s názvom „S radosťou a bezpečne na bicykli“. Hlavným dôvodom na organizovanie takýchto aktivít je fakt, že za posledných pätnásť rokov sa do značnej miery obnovil vozidlový park, pribudli nové kilometre diaľnic a rýchlostných ciest, zvýšila sa hustota premávky a z učebných osnov takmer úplne vypadla dopravná výchova, dopravné ihriská chýbajú takmer na celom Slovensku.

Súťaž bola zameraná na motivovanie a zvyšovanie záujmu žiakov o dopravnú výchovu, overovanie vedomosti a schopnosti detí – cyklistov a chodcov v uplatňovaní pravidiel cestnej premávky a v technike jazdy, zvyšovanie bezpečného správania sa detí v cestnej premávke, znižovanie dopravnej nehodovosti našich.

Pred súťažou prebiehala  príprava a realizácia vzdelávacích aktivít pre deti a mládež zameraná na oblasť bezpečnosti na cestách. Vzdelávanie  prebiehalo formou tvorivých dielní, prednášok a praktických cvičení na dopravnom ihrisku. V školskom roku 2015/2016 sa na dopravnom ihrisku Žarec vystriedalo celkom 34 tried základných a materských škôl. Celkovo sme praktické cvičenia pripravili pre 686 žiakov.

Žiaci súťažili v družstvách po 4 žiakov. Do súťaže sa prihlásilo 16 družstiev z piatich základných škôl v našom meste. Súťaž otvoril zástupca primátora PaedDr. Jaroslav Velička a náčelník Mestskej polície Čadca mjr. Mgr. František Linet.

Víťazom sa stalo družstvo zo základnej školy z Horelice. Najlepšími cyklistami školy sa stali:

  • Natália Dejová
  • Karolína Kyzeková
  • Matej Kyzek
  • Dávid Škerenčák

Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo zo základnej školy na  Rázusovej ul., kde medzi najlepších cyklistov patrí Matúš Baník, Dávid Novotný, Barbora Trúchla a Tamara Rusnáková.

Na treťom mieste sa umiestnilo družstvo zo základnej školy na ul. M. R. Štefánika. Medzi najlepších cyklistov patrí Michal Kučera, Monika Suchánková, Jakub Jarábek a  Karolína Pačutová

Význam dopravnej výchovy a prevencie je v príprave detí veľmi dôležitým prvkom. Ranný vek je obdobím, v ktorom si deti osvojujú väčšinu svojich návykov, preto je nepretržitá dopravná výchova predpokladom pre bezpečnejšie a rozumnejšie sa správanie detí v cestnej premávke, či už v pozícii chodcov, cyklistov alebo potenciálnych vodičov.

Teoretická a praktická príprava žiakov v oblasti dopravnej výchovy je veľmi významná a získane poznatky sú dobrým základom pre bezpečný každodenný pohyb detí v okolí ciest. Najlepšími miestami, kde si deti môžu vyskúšať svoje vedomosti v teréne a naučiť sa orientovať na cestách, sú detské dopravné ihriská (DDI). Praktický výcvik na DDI umožňuje deťom uplatniť poznatky a zručnosti, ktoré získali počas vyučovaní.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk