Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Centrum mesta - výkladnou skriňou samosprávy

Publikované: 04. 11. 2014 13:00

Aj v Čadci smeruje na radnici množstvo síl a energie k tomu, aby hlavná trieda v meste bola dôstojná. Centrum Čadce je širšie, investície preto siahajú ďalej ako na hlavnú Palárikovu ulicu. Ostaňme ale najprv pri nej. Pretože práve tam sa začal písať nový pekný príbeh.

Palárikovo námestie

Roky bolo hanbou mesta. Hrozilo, že ostane navždy zhoreniskom, jedným veľkým smetiskom. Po požiari Palárikovho domu z pred desiatich rokov sa o lokalitu dlho nik nestaral. Za bývalého vedenia prišli s nápadom odpredaja plochy, hrozilo, že Čadčania stratia historickú a kultúrnu lokalitu – neprehliadnuteľnú v dejinách Kysúc. Plán nevyšiel.

Potom, čo sa ku kormidlu dostalo súčasné vedenie s primátorom Gurom, začal sa príbeh bývalého Palárikovho domu meniť. Budovu má mesto vo svojom vlastníctve, navyše plochu pred ňou dnes zrekonštruovanú.

„Veľmi sme si priali, aby Palárikovo námestie bolo lokalitou, kde sa budú stretávať rodiny, priatelia, známi, kde si budú dávať „ zcuka“ študenti. Aj toto je svedkom toho, že ak sa spoja sily a energia sa zbytočne nemíňa na hádky a nezmyselné žabomyšie vojny, dá sa urobiť veľa“ povedal svojho času primátor Gura .

Dnes môžeme konštatovať, že jeho želanie sa stalo skutočnosťou. Čadčania, zdá sa, lokalitu prijali. Ukazujú to nielen mnohé akcie, oslavy, festivaly ale i bežné dni.

Nad „Paláričkou“ bdejú kamery a osvetlenie nie je prekážkou pri zásobovaní obchodov

Staré stĺpy, ktoré osvetľovali „Paláričku“ boli nešťastne umiestnené. Stáli v strede plochy, ktorou sa zásobovali obchody. Po častých stretoch s autami mnohé pripomínali paragrafy. Mestu sa ich podarilo v rámci projektu vymeniť a zároveň premiestniť.

Ďalší úspešný projekt mesta - Inštalácia nového extérného kamerového systému, ktorý dohliada na bezpečnosť.

Najvýznamnejšia a najznámejšia ulica v Čadci je už dlhodobo frekventovaným miestom, ktoré býva hlavne v piatok a v sobotu večer atakované vandalizmom.

3 staré kamery vystriedalo 5 nových, kvalitnejších a s vyšším rozlíšením. Pod drobnohľadom je už mesiace stred mesta ale i priľahlé ulice. Presne oproti námestiu je kamera, ktorá monitoruje kompletne celé Palárikovo námestie.

Kamerový systém v meste sa osvedčil. Kamery sú dôležité nielen pri odhaľovaní trestných činov, ale predovšetkým pri ich dokazovaní. Záznamy z kamier využije kriminálna i poriadková polícia. Naozaj platí, že tam, kde je umiestnené „jastrabie oko“ neunikne polícii žiadna výtržnosť alebo trestný čin.

Centrum Čadce zhltlo však oveľa viac investícií. Posuňme sa o krok ďalej a pripomeňme si kompletnú opravu strechy a fasády domu kultúry, či vybudovanie blízkych parkovacích miest. Netreba zabudnúť na digitalizáciu kina. V týchto dňoch sa menia v kinosále kompletne sedačky aj podlahy. Pozeranie programov bude komfortnejšie. Mladí ľudia, i všetci občania a návštevníci majú k dispozícii v centre bezplatné wifi pripojenie.

V budove radnice pribudla nová mestská galéria, na plavárni nové beachvolejbalové ihrisko. Netreba zabúdať ani na získanie športovej haly Pratex do vlastníctva mesta a jej bezplatné využívanie pre všetky športové kluby v meste.

Sympatickou aktivitou mesta je vysadenie nových stromov v mestskom parku, ktoré zničila víchrica a s ňou spojená nová tradícia rezbárskeho sympózia, ktoré každoročne využíva kalamitné drevo na nové rezbárske projekty pre mesto Čadca. Posledným dielom tohto projektu je betlehem, na ktorý sa môžu čadčania tešiť už tieto vianočné sviatky. Momentálne bol vysvetený biskupom a je vystavený v areáli kostola sv. Bartolomeja.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk