Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Cesta od Vianoc k Veľkej Noci vedie cez fašiangy

Publikované: 14. 01. 2014 20:11

Sú časom karnevalov a plesov. Aj keď platí, že zvyky ustupujú - zábava a veselica vládne na Slovensku i dnes. Sme na začiatku ich slávenia. Fašiangy začali s príchodom Troch kráľov, posledné hodiny odbije Popolcová streda. Tento rok pripadá na 5. marca. Tradícia fašiangov siaha do minulosti pohanských predkov. Zahŕňa zvyky vyháňania zimy, smrti, príchodu jari. Termín fašiangy vytlačil pojem mjasopust, ktorý sa používal už v 9. storočí. Znamenal koniec jedenia mäsa. V Česku sa toto slovo zachovalo vo forme masopust, na Slovensku ho v stredoveku vystriedal aktuálny názov. Organizátorom fašiangových zábav na dedine bola kedysi dospelá mládež. Na fašengi viskaj, v posce bruch sciskaj, bolo počuť v uliciach. V mestách organizovali oslavy remeselnícke cechy a ich organizátormi boli tovariši. Keďže sa zábavy konali u majstrov, žiadna z ich dcér nesmela zostať na ocot.

Na fašiangy sa prialo ľudom dobro

Väčšina svadieb sa konala kedysi práve v čase fašiangov. Svadby boli veľmi obľúbené. Trvali oveľa dlhšie ako dnes a bola to slávnosť celej dediny. Počas zábav piekli gazdinky v domoch mäso, varili bravčovú huspeninu, klobásku i slaninku, vyprážali šišky či fánky. Bolo zvykom sa riadne najesť pred obdobím pôstu a tradovalo sa aj, že človek, ktorý tak neurobí, bude hladný po zvyšok roka. Súčasťou fašiangov boli obchôdzky domov. Mali význam aj v tom, že sa susedom, rodine zaprialo všetko dobré. Takzvané dobroprianie. “Dajže Bože, dobrý deň, aby vás nestihla povodeň.” “Bodaj by vám zdravie slúžilo a nie sucho, ale dážď pole rosilo.” “Láska a zmierlivosť, nech je váš stály hosť.”
Dnes sú už fašiangové sprievody zväčša spomienkou. To, čo by ale mohli v nás zanechať je zvyk - zapriať svojmu okoliu lásku a dobro.

Fotogaléria z roku 2013

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk