Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Cestné spomaľovače v Martinkovom potoku

Publikované: 01. 12. 2011 09:42

Keby boli všetci vodiči ohľaduplní a správali sa zodpovedne, tak by sme nepotrebovali cestné spomaľovače - retardéry. V cestnej premávke napriek jasne daným pravidlám a povinnostiam neustále dochádza k ich porušovaniu. Pokuty ani iné opatrenia nedonútia, aby tieto pravidlá vodiči dodržiavali. Práve preto vznikli retardéry. Nie len v Martinkovom potoku ale i na iných miestach občania žiadali vybudovanie spomaľovačov. Mesto sa rozhodlo situáciu riešiť, len potrebovalo nájsť také riešenie, ktoré by bolo možné realizovať aj pri absolútnom nedostatku financií. Vznikla skvelá myšlienka. Vybudovať spomaľovače svojpomocne z asfaltu. (Jeden gumový retardér sa dá zaobstarať za cca 2323 EUR). Mesto dokáže prostredníctvom tejto technológie vybudovať retardér za cca 400 EUR.

Umiestnenie retardéru je vždy kontroverzná téma. Na jednej strane sú vodiči a na druhej chodci. Treba si uvedomiť, že na prvom mieste je ochrana zdravia občanov. To, že retardér komplikuje prejazd vodičom je logický fakt. Keby neprinútil spomaliť vodiča, tak potom by predsa nemal význam. Načo by nám bol retardér, ktorý by sa dal prejsť vozidlom bez zníženia rýchlosti. Retardéry sú niečo nové, na čo si vodiči musia a celkom určite aj zvyknú. Jeden príklad za všetky: kto zvodičov nezažil alebo nezažíva situáciu pri ktorej ide po zničenom povrchu? Vtedy si uvedomuje, že musí ísť pomaly, aby nepoškodil svoje vozidlo.

Veľkosť ani tvar novovybudovaných asfaltových retardérov nie je v rozpore so žiadnym zákonom ani vyhláškou. Asfaltové retardéry nebudú prekážať pri zimnej údržbe a sú jednoznačne efektívne a lacné. Gumové retardéry sa na zimu spratávali nie preto, že by bránili pri zimnej údržbe, ale preto, že by došlo k ich zničeniu. Pri novovybudovaných toto riziko nejestvuje.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk