Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Chemické pokusy na základnej škole mu vykresali lásku k chémii

Publikované: 18. 06. 2013 07:36

Dnes pracuje na univerzite v Oxforde v tíme s držiteľom Nobelovej ceny. Kysučan Pavol Jakubec

Oxfordská univerzita je najstaršou univerzitou v anglicky hovoriacom svete. Hoci presný dátum vzniku nie je známy, vyučovanie na Oxforde prebiehalo už na konci 11. storočia a rýchlo sa rozvíjalo už v 12. storočí. Anglickí študenti mali vtedy zákaz navštevovať Parížsku univerzitu. V súčasnosti navštevuje Oxford okolo 22 000 študentov. Jedným z jej zamestnancov je aj chemik Pavol Jakubec.

Ako ste sa dostali k  výskumu a výučbe na Oxfordskej Univerzite?

Veľmi pozitívny vzťah k vede a najmä ku chémii sa vyvíjal postupne, relatívne pomaly, avšak o to bolo vzniknuté puto silnejšie. Už na základnej škole v Čadci som pod vedením pani učiteľky Bedlekovej robil prvé jednoduché chemické pokusy. Viaceré chemické olympiády moje nadšenie pre organickú chémiu iba znásobili a utvrdili ma v rozhodnutí študovať chémiu na Strednej chemickej škole v Žiline a neskôr na Chemicko-Technologickej Fakulte v Bratislave. Tu som pod vedením Doc. Berkesa a Doc. Považanca absolvoval aj doktorandské štúdium.

Po jeho skončení som skúsenosti zbieral v niekoľkých chemických firmách na Slovensku, ale i v Nemecku. A práve v tomto období sa naskytla jedinečná šanca požiadať o štipendium z európskych fondov. Vďaka veľmi kvalitnej žiadosti napísanej prof. Dixonom, vedúcim výskumnej skupiny, v ktorej pracujem, a veľkej dávke šťastia, som získal prestížne Marie-Curie štipendium a strávil dva roky na Univerzite v Manchestri. A odtiaľ som sa v roku 2008 sťahoval do Oxfordu, kde sa súčasne naplno venujem výskumnej a pedagogickej práci v organickej chémii.

Ako ste už naznačili, vo Veľkej Británii už pôsobíte zopár rokov. Aké boli začiatky?

- Asi mi dá každý za pravdu ak poviem, že začiatky sú ťažké vždy a všade, nech už začínate kdekoľvek na akomkoľvek novom mieste. Pre mňa bol úvod najmä v Manchestri zložitý, najmä kvôli jazykovým a kultúrnym rozdielom. Predsa len, angličtina, ktorú počujete v anglickom Manchestri, je odlišná od tej, ktorú som očakával z kurzov angličtiny. Lokálny dialekt bolo niekedy dosť zložité pochopiť. Rovnako kultúrny šok bol dosť silný.

Na druhej strane musím povedať, že všetci angličania, s ktorými som bol v kontakte, boli veľmi milí a snažili sa pomôcť prekonať mi úvodné problémy. Začiatky v Oxforde po dvoch rokoch strávených v anglicku už boli podstatne jednoduchšie. Aj keď Oxford je relatívne malé mesto, pre mňa je o to krajšie. Mnohokrát si pripadám ako v rozprávke, pretože na každom kroku je možné sa stretnúť s neskutočnými architektonickými skvostami, starými chrámami, jedinečnými parkmi či úchvatnými knižnicami. Takže zvyknúť si nebolo vôbec zložité.

Kto všetko tvorí váš pracovný tím?

Pracujem v približne 20-člennej výskumnej skupiny, ktorá sa venuje základnému výskumu v oblasti organickej chémie. Väčšina mojich kolegov sú mladí študenti, ktorí usilovne pracujú na svojich diplomových či dizertačných prácach. Je tam aj niekoľko skúsených výskumných pracovníkov už z titulov PhD. Pre mňa je fascinujúce najmä národnostné zloženie nášho tímu kde sú ľudia naozaj z celého sveta. Okrem domácich britov, spolupracujem s mladými chemikmi z Kanady, Kuby, Austrálie, Nového Zélandu, Číny, Indie a rôznych európskych štátov.

Samozrejme, takýto národnostne rozmanitý kolektív vytvára nielen perfektnú atmosféru na výmenu profesionálnych skúseností, ale dozvedáme sa aj o odlišných zvykoch rozličných kultúr. Celá skupina pracuje pod vedením profesora Darrena Dixona, ktorý svojou neuveriteľnou vytrvalosťou a neskutočným zanietením pre vedu poskytuje skutočnú inšpiráciu najmä v momentoch, keď naše chemické experimenty neposkytujú práve očakávané výsledky.

Čím konkrétne sa zaoberá váš výskum?

Spolu s niekoľkými ďalšími kolegami najmä s Dr. Alison Hawkins a Dr. Andrew Kyle už niekoľko rokov pracujeme na príprave štruktúrne relatívne komplikovaných prírodných látok – manzamínových alkaloidov. Mnohé z týchto úžasných chemických zlúčenín izolovaných v nepatrných množstvách najmä z morských húb majú fascinujúce vlastnosti. Alkaloidy z rodiny manzamínov vykazujú celé sprektrum rozmanitých užitočných vlastností, mnohé z našich cieľových látok vykazujú účinky voči rakovine, tuberkulóze, majú antibakteriálne účinky.

Nanešťastie, samotné toľko žiadané vlastnosti týchto látok nestačia na ich priame využitie. Na druhej strane, našim cieľom je, veľmi zjednodušene povedané, pripraviť tieto látky čo najefektívnejšou metódou. A na takejto často extrémne náročnej a dlhej ceste za konečnou syntézou sa snažíme o vylepšenie už existujúcich metód v organickej chémii a o objavenie úplne nových, nekonvenčných postupov. Tieto nové syntézy prírodných látok a simultánne vyvinuté postupy môžu po zverejnení v odborných časopisoch pomôcť pri výrobe ďalších chemických zlúčenín napríklad liečív. Keďže chémia prechádza za posledné roky búrlivými premenami, kritéria hodnotiace efektivitu sa veľmi zmenili a ohromný dôraz sa kladie najmä na postupy bez odpadov či postupy, ktoré sú energeticky čo najefektívnejšie.

Ste aj pedagóg?

V laboratóriu pomáham mladším kolegom, ktorí pracujú na svojich diplomových či dizertačných prácach. Pedagogické povinnosti si plním aj mimo laboratória, kde vediem krúžok študentov, ktorí študujú organickú chémiu na univerzite v Oxforde.

Akou formou a kde prezetujete výsledky vášho výskumu?

- Tradičnou formou prezentácie vedeckých výsledkov sú originálne vedecké publikácie v pokiaľ možno čo najrenomovanejších vedeckých časopisoch. Len pre ilustráciu, každý takýto vedecký článok prechádza veľmi kritickou recenziou nezávislých vedcov a editorov daného časopisu. Ďalšou formou prezentácie sú prednášky na rôznych medzinárodných konferenciách. Mne sa podarilo prezentovať výsledky našej práce už na niekoľkých konferenciách vo Veľkej Británii (Bath), či konferenciách organizovaných Americkou chemickou spoločnosťou  v Bostone a Philadelphii, ale aj na Slovensku, napríklad na konferencii Blue Danube v Podbanskom.

Ďalšia naplánovaná konferencia, na ktorej sa zúčastním s prezentáciou našich syntéz prírodných látok, sa uskutoční vo Viedni na konci júna.  Pre mňa osobne je to obrovská pocta, nakoľko sa pre chemikov jedná o jednu z najväčších a najvýznamnejších svetových konferencií. Takže, ak sa nič nestane, na 14-tom sympóziu Tetrahedron-u budú mať v organickej syntéze svoje zastúpenie aj Kysuce.

Váš najväčší vedecký úspech?

- Pred približne 3 rokmi začala naša výskumná skupina vedená profesorom Darrenom Dixonom spoluprácu s dvoma špičkovými americkými výskumnými skupinami vedenými profesorom Amirom H. Hoveydom (Boston College, Boston, USA) a profesorom Richardom R. Schrockom (M.I.T, Cambridge, USA), ktorý je nositeľom Nobelovej ceny za chémiu za rok 2005.

Projekt, ktorý nakoniec viedol k unikátnemu použitiu významného katalyzátora, sa podarilo odpublikovať pravdepodobne v najrenomovanejšom vedeckom časopise Nature. Mojou úlohou v celom projekte bola príprava niekoľkých vhodných, relatívne koplikovaných chemických substrátov, ktoré americkí vedci použili v ich laboratóriach na ďalšie transformácie.

Čo robia vedci ak práve nebádajú?

- No za seba môžem povedať, že okrem chémie mám záľubu v športe, veľmi rád si aktívne zahrám stolný tenis či futbal. Na druhej strane musím pripustiť, že času na šport je čoraz menej a menej. V jednom totiž majú šport a výskum veľa spoločného, neustále treba pracovať a zlepšovať sa. Momentálne si naše projekty vyžadujú veľmi veľa času stráveného nielen prípravami na experimenty, ale tiež nemálo času treba stráviť v samotnom laboratóriu. A ak niekedy zostáva nejaká voľná chvíľa, treba sa samozrejme venovať ďalšiemu štúdiu chémie.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk