Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Chystajú prestrihovanie pásky - úsek diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité je dokončený

Publikované: 30. 05. 2017 15:00

Potom ako začala výstavba najočakávanejšej dopravnej stavby na Kysuciach na úseku diaľnice D3 Čadca – Bukov majú kompetentní pre Kysučanov ďalšiu dobrú správu. V prvých júnových dňoch (presný deň NDS neprezradila) otvoria dlho budovaný úsek Svrčinovec –Skalité.

S výstavou diaľničného úseku (dlhý 12,3 km) stavbári meškajú. Hotový mal byť už v októbri minulého roka. Na kontrolnom dni v septembri vtedy minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek prisľúbil, že komunikáciu ukončia do začatia leta 2017.

Zdá sa, že termín sa tentokrát podarí dodržať. Je to dobrá správa a dôležitý posun na úrovni medzinárodnej i miestnej dopravy, keďže ide o strategické prepojenie Slovenska, Poľska a Českej republiky.

Stavba je náročný projekt financovaný zo zdrojov Európskej únie, na ktorom bude po kompletnom dokončení dvadsaťdva mostov a dva tunely.

Jednorúrový tunel Poľana má 898 metrov, tunel Svrčinovec 420 metrov. Diaľnica povedie ponad hlboké údolia. Most Valy je najvyšší v krajine s 84 metrami, ďalšie štyri mosty budú vysoké 58, 57, 56 a 47 metrov.

Práce sú pred dokončením. Nateraz pracujú stavbári na realizácii dopravného značenia a osádzaní záchytných bezpečnostných zariadení.

S výstavbou D3 Svrčinovec – Skalité sa začalo v októbri 2013. Zmluvná cena predstavuje 330 miliónov eur bez DPH. Cenu ale zvýšili o ďalších takmer 5 mil eur.

Čadčanov, ktorí sú centrom stavebných prác na viacerých dopravných komunikáciách, čaká ďalšia skúška nervov. V rámci prác na úseku diaľnice Čadca – Bukov majú stavbári uzavrieť kľúčovú spojovaciu cestu ponad železničnú stanicu z Podzávozu do Bukova.

Úsek by mal slúžiť ako stavebná komunikácia. Spojovacia cesta je však pre mnohých obyvateľov kľúčovým príjazdom domov či do zamestnania.

Čadčania sa ale podľa stanoviska Národnej diaľničnej spoločnosti nemusia obávať.

Hovorkyňa NDS Michaela Michalová uviedla: „ Úsek bude uzavretý počas realizácie novej komunikácie s prihliadnutím na podmienky stavebného povolenia. To znamená, že ku každej nehnuteľnosti dotknutej stavbou musí byť zabezpečený prístup. Obyvatelia budú môcť, na základe špeciálnych povolení využívať komunikáciu aj počas výstavby.“

Ilustračný obrázok

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk