Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Čierne skládky - večná záťaž pre mesto?

Publikované: 28. 04. 2015 13:45

Veľkým strašiakom pre mnohé mestá a obce sú neustále rozširujúce či novovznikajúce nelegálne skládky odpadov. Mesto Čadca eviduje na svojom území dve väčšie skládky - v Bukove a U Sventka a mnoho malých lokálnych v blízkosti riek a potokov. Riešením na tento problém mal byť nový zákon o odpadoch. Ostalo však iba pri  nevypočutých slovách. Aj naďalej budú za ich odstránenie zodpovedné mestá, proti čomu ostro vystupovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré navrhovalo, aby sa táto zodpovednosť preniesla na majiteľov pozemkov, na ktorých sa skládka nachádza.

Mesto Čadca bude teda aj naďalej odstraňovať "čierny odpad" z vreciek svojich občanov, pretože vypátrať jeho pôvodcu, ktorý by ju musel odstrániť na vlastné náklady, je takmer nemožné. Pre lepšiu predstavu, minulý rok táto činnosť stála mesto niekoľko desiatok stoviek eur. Pomôcť môžu aj občania, tak ako sa to stalo na sídlisku Kýčerka, kde obyvatelia natočili, ako jeden pán vysypáva z auta stavebnú suť. Toto video posunuli mestskej polícii, ktorá mu následne uložila pokutu a nariadila odstrániť uložený materiál, čo sa aj stalo.

Nová právna norma prináša nový systém v odstraňovaní čiernych skládok, ktorý skôr mestám hádže ďalšie bremeno na chrbát. Mesto Čadca dostane od prevádzkovateľa skládky  o 40% menej z poplatku, ktorý dostávalo z dôvodu, že na jeho území sa nachádza skládka. Časť poplatku prevádzkovateľ skládky odvedie do enviromentálneho fondu a tento ich bude prerozdeľovať na boj proti opustenému odpadu kdekoľvek na Slovensku. Bohužiaľ, tieto prostriedky mali ostať v obci, na území ktorej sa legálna skládka nachádza, pretože prevádzkovaním skládky musia občania znášať všetky negatívne vplyvy. Je nespravodlivé, aby prostriedky z Čadce boli využité na odstránenie skládky napr. v Košickom kraji.

Zákon zároveň prináša posilnenie kompetencií polície. Ak výška škody pri čiernej skládke presiahne 266 €, začne polícia konať v zmysle trestného zákona. Pokuta pre tých, ktorí nelegálne uložia odpad, sa zvyšuje z 160 € na 1500 €.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk