Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Desiatky Čadčanov sa rozlúčili s obľúbeným katolíckym kňazom, Emilom Florišom

Publikované: 05. 04. 2016 11:15

Čadčiansky dekan nečakane zomrel vo veku 60 rokov. Správa o náhlom úmrtí zasiahla bolestne nielen miestnych farníkov ale i časť obyvateľov Kysúc a Žiliny. Išlo o významného predstaviteľa miestnej cirkvi, ktorý svojim pôsobením a postojom zasiahol mysle mnohých veriacich.

Emil Floriš bol počas bývalého režimu sledovaný štátnou bezpečnosťou. Už v tom čase sa zapísal medzi ľuďmi ako osobnosť hodná nasledovania. Blogér Peter Ďuroška z Rosiny pri Žiline vo svojom aktuálnom blogu spomína, že sa nebál ľudom hovoriť pravdu.

Farára Floriša vnímali farníci podľa neho ako výborného kazateľa, ktorý rád manuálne pracoval, venoval sa mladým ľudom staral sa o kostol ale predovšetkým mal na zreteli záchranu ľudských duší. O tom svedčili i verejné rozlúčky - v obci Rosina pri Žiline, i vo farskom kostole v Čadci. Prišli na ňu desiatky ľudí, počas obradov museli stáť mnohí pred vstupom do chrámov .

Na pokojný priebeh obradov v Čadci dohliadalo vedenie mesta. Pracovník sekretariátu primátora Marián Kráľ hovorí, že organizovali dopravu v centre, zabezpečovali mobiliár, lavičky.

„Radi sme sa boli nápomocní tomu, aby rozlúčka bola dôstojná a to sa aj podarilo,“ dodal Kráľ.

Smútočný obrad na Kysuciach celebroval žilinský biskup Tomáš Galis, so zosnulým dekanom sa prišli rozlúčiť predstavitelia samospráv, kňazi, široká verejnosť. Dekan Floriš zomrel v čase, keď cirkev upriamuje pozornosť na utrpenie Ježiša Krista a jeho prejav absolútnej obety a lásky. Téma kríža rezonovala aj v rozlúčkovej kázni.

„Prečo pán dekan musel odísť v takom dobrom veku? Veď bol zdravý, nič mu nebolo. Stále tá večná otázka prečo? Život človeka na tejto zemi bez kríža je nemožný, ale kríž bez lásky sa stáva neznesiteľným.“

Veriaci, ktorí sa prišli rozlúčiť so zosnulým dekanom, sa netajili obdivom k svojmu duchovnému.

„Bol to dobrý kňaz. Zaujal nás kázňami aj prístupom, veľa nás naučil,“ spomínali veriaci.

Emil Floriš bol milovníkom svätého písma. To je to, čo môže by podľa kazateľa jeho najväčším odkazom ľuďom a veriacim. Na Kysuciach pôsobil viac ako 15 rokov. Ako sa svojho času vyjadril pre jednu z miestnych televízii, región si veľ mi zamiloval a rád pre neho a ľudí v ňom aj robil.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk