Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Divadelná nekonečná láska

Publikované: 28. 07. 2016 11:00

S menom herca a režiséra Martina Kolesára sa už nestretávame často, o to väčšmi sa pri jeho tohtoročnej osemdesiatosmičke žiada pripomenúť, že na scénach profesionálnych divadiel v Bratislave, Považskej Bystrici, Žiline a v Martine pôsobil viac ako štyri desaťročia. Naštudoval v nich viac ako stovku hereckých postáv, režíroval 16 predstavení a získal za ne viaceré ocenenia. Osobitnou kapitolou v jeho živote bola spolupráca s pätnástimi ochotníckymi divadelnými súbormi.

Na jeho citlivý prístup a priateľstvo doteraz s úctou a vďačnosťou spomínajú najmä na Kysuciach. Bolo to v čase jeho pôsobenia v Martine, odkiaľ cestoval za aktívnymi divadelníkmi do Čadce, Rakovej či Staškova ochotne celé dve desaťročia. Intenzívne spolupracoval najmä s členmi Divadelného súboru Jána Palárika v Čadci. V 70. a 80. rokoch uplynulého storočia naštudoval s nimi pätnásť divadelných hier a rozprávok a nenahraditeľnou mierou sa pričinil o to, že medzi ochotníckymi súbormi sa prepracovali do najvyššej národnej kategórie. Nebývali to príležitostné návštevy, pri študovaní nových hier prichádzal Martin Kolesár každý týždeň, aby spoločne doviedli inscenácie k čo najpríťažlivejšej výslednej podobe.  K najúspešnejším čadčianskym inscenáciám patrili predlohy hier Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva, Súhvezdie draka Jána Soloviča, Dvaja Júliusa Barča-Ivana, Na brehu priezračnej rieky (dielo Rudolfa Jašíka zdramatizoval Anton Kret) a Slučka pre dvoch alebo domáca šibenica Ivana Bukovčana. Získali za ne ocenenia na významných celoštátnych prehliadkach, reprezentovali nimi Slovensko v zahraničí.

Mnohí kysuckí divadelníci doteraz spomínajú na Kolesárove užitočné rady, na jeho trpezlivosť, schopnosť preniesť svoje umelecké videnie do sviežich scénických detailov. Vychádzal z vlastných profesionálnych skúseností, podopieral ich priateľským prístupom, zmyslom pre humor. V hercoch objavoval charakterové vlastnosti, ich talent rozvíjal v konkrétnych divadelných rolách, viedol ich k precíznosti a jedinečným výkonom. Pre viacerých sa stal „nezameniteľným učiteľom a poradcom aj vo veciach osobného života“, takže pevné osobné vzťahy pretrvávajú do súčasnosti. Sympaticky až dojímavo sa prejavili pri tohtoročnom 90. výročí čadčianskeho Divadelného súboru Jána Palárika. Keďže sa Martin Kolesár nemohol zúčastniť jubilejných osláv na Kysuciach, Kysučanky a Kysučania sa jednu sobotu (18. 7. 2016) vybrali za nim do Bratislavy, kde žije už viac než 20 rokov. Ako je už na severe zvykom, neprišli s prázdnymi rukami ani s formálnym gratulačným potľapkávaním. Spoľahlivá zostava organizátoriek kultúrnych podujatí na čele s Katarínou Šulganovou mu k jeho terajšiemu domovu priniesla z Čadce pozdrav, ktorý rezonoval tak, akoby sa dial rovno na Kysuciach.

S Maroškom (ako Kolesára dôverne nazývajú jeho blízki spolupracovníci a priatelia) a jeho rodinne najbližšími sa stretli v divadle Ludus, aby na jednej z nosných scén v hlavnom meste Slovenska pripravili program, aký celé desaťročia vnútorne i prakticky ladí s jeho profesionálnou prácou, nepredstieranou ochotou, spolupatričnosťou s ľuďmi príbuzných záujmov. Posadil sa v hľadisku do predného radu, aby si pozrel najčerstvejšie naštudovanú inscenáciu čadčianskych „palárikovcov“, Stodolovho klasického Jožka Púčika a jeho kariéru, aktualizovaného režisérom Vladom Moresom na našské spoločenské pomery.

Čo nasledovalo po predstavení, to by mohlo byť začiatkom jednej z mnohých a mnohorakých kronikárskych či odborných kapitol kultúry Kysúc povedzme od polovice minulého storočia s perspektívami na otvorené pokračovania. V tamtých rokoch sa medzi stovky domácich organizátorov a aktivistov vo všetkých základných oblastiach umeleckej tvorby a tradičnej kultúry ochotne a ústretovo priradili viacerí ľudia prichádzajúci na Kysuce z iných oblastí a miest. Sprvu azda na skusy, s predstavou o krátkodobom profesionálnou pôsobení, so snahou pomôcť tam, kde poznali, cítili kvalitné, netuctové zázemie, očakávali dobrú spoluprácu s ľuďmi ochotnými prijímať ich skúsenosti a názory a na ich pozadí si pri vnímavom pozorovaní stavať vlastnú základňu. Viacerí zotrvali v spolupráci dlhšie, domáci ich prestali vnímať ako „cezpoľných externistov“. Pravdaže, domáci si pritom uvedomovali, že z objektívnych dôvodov im nemôžu vytvoriť také podmienky, aby sa mohli medzi nimi usadiť natrvalo. O to ústretovejšie sa k nim správali ako pozorní hostitelia, čo sa „udomácnených hosťoch“ usádzalo priam ako zakorenenie. Viacerí sa sem radi vracali a vracajú i po ukončení svojich pracovných misií. Prichádzajú podobne, ako sa chodieva k svojim domov.

Ako táto návšteva Kysučanov zapôsobila na Martina Kolesára, o tom po skončení divadelného predstavenia na jednej zo svojich osobne blízkych divadelných scén nespustil dlhé tirády. Ba pri poďakovaní za prejavenú pozornosť a úprimný záujem sa mu reč celkom zadrhla. Nespôsobilo to, žeby nebodaj zabudol text, ako sa to hercom občas stáva. On si vo svojej pamäti  prirodzene i láskyplne uchováva mená mnohých, s ktorými sa na Kysuciach stretával, ochotne si spomína na „hry a obsadenia“ svojich tamojších režisérskych inscenácií, na osobné vzťahy či verejné udalosti. Ibaže v tej nekonečne plynúcej láske k divadlu si pri podobných stretnutiach niekedy „postaví hlavu“ ľudské srdce. Nečakane sa z neho začne hrnúť toľko vnútorných citov, že aj trénovaný desaťročiami jazyk nevie zrazu zavibrovať celkom prvé slovíčko. A tak – hanba-nehanba – za skúseného muža to odbavia jeho oči.

Dušan Mikolaj

Fotografie:

Jubilant Martin Kolesár (vpredu v strede) s riaditeľom hosťujúceho Divadla Ludus Petrom Kubom (v druhom rade druhý zľava), so svojou rodinou a s členmi Divadelného súboru Jána Palárika, ktorý si v uplynulom roku pripomenul deväťdesiate výročie založenia.

Gratulujúci členovia Divadelného súboru Jána Palárika Peter Holbička a Katarína Šulganová, pri režisérovi Martinovi Kolesárovi vpravo jeho dcéra Michaela Kratinová.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk