Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Domy na trase budúcej diaľnice D3 ustupujú sile bagrov

Publikované: 14. 02. 2017 10:45

Pätnásť rodinných domov stojacích v ceste výstavby diaľnice D3 Čadca – Bukov – Svrčinovec už neexistuje. Zbúrali ich v týchto dňoch bagre. Práce, ktoré spustila firma po slávnostnom poklepaní začatia výstavby, pokračujú v plnom prúde.

Do polovice marca musí byť zlikvidovaných celkovo 36 objektov – rodinných stavieb a ďalších budov, v ktorých pred tým bývali obyvatelia Čadce. Tí sa z domov odsťahovali už pred tromi rokmi, potom čo ich odkúpila a vyvlastnila Národná diaľničná spoločnosť. Domčeky ostali na dlho prázdne, po čase sa do mnohých z nich nasťahovali bezdomovci. To je však už minulosťou. Bezdomovci sa z miesta stratili krátko pred tým, ako „ľahli popolom“ ich dočasné prístrešky.

Náročný teréne, trpezlivosť občanov a iniciatíva primátora

Búracie práce a stavebný ruch spôsobili, že cesty v okolí  sú zablatené a špinavé. Na tvár miesta sa preto prišiel pozrieť aj primátor mesta Milan Gura. Miestnym sľúbil, že v rokovaní s predstaviteľmi dodávateľa stavby bude žiadať pravidelnú údržbu ciest. Búranie domov znamená, že po dlhých peripetiách začala konečne výstavba diaľnice D3.

Ak pôjde všetko podľa plánu, v roku 2020 by mohla byť stavba odovzdaná do užívania a na diaľnicu vkročí prvé auto. Výstavba bude prebiehať v náročnom geologickom teréne. Naplánovaných je 19 mostov v dĺžke 3,5 km a treba vybudovať množstvo prístupových komunikácií. Obyvateľom v blízkosti stavby by malo zabezpečovať pokojný spánok 28 protihlukových stien. Ide o významný medzinárodný dopravný koridor do Poľska i Čiech.  Výrazne odľahčí dopravu na Kysuciach predovšetkým od tranzitujúcich kamiónov.

Milan Gura: „Všetci sa veľmi tešíme, že na diaľnici D3 sa konečne reálne pracuje. Treba priznať, že nás to stálo veľa trpezlivosti i nervov. Aj ja som hrdý na Čadčanov, že vydržali a majú trpezlivosť. Náš boj ale nekončí. Rozbiehame petíciu za výstavbu diaľnice D1 Žilina – Čadca. Spájame sa s ostatnými starostami kysuckých miest a obcí , aby sme vytvorili ďalší účinný tlak na vyriešenie dopravnej situácie na Kysuciach. Máme zodpovednosť za náš región a za jeho obyvateľov. Preto musíme byť iniciatívni a rozhodní.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk