Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Drápačky

Publikované: 20. 10. 2016 09:00

Vo VZpS Čadca pri práci s klientmi praktizujeme rôzne druhy terapií, jednou z nich je aj reminiscenčná terapia. Reminiscenčná terapia je označovaná ako rozhovor terapeuta so starým človekom alebo skupinou seniorov o doterajšom živote, o  záľubách, o prežitých životných skúsenostiach a pod. Využitie reminiscencie je vhodné najmä u ľudí s demenciou.

Nastalo chladnejšie obdobie, kedy sa dni skracujú a večery predlžujú. V minulosti to bolo obdobie, kedy si ľudia mohli oddýchnuť od práce na poli. Venovali sa prácam, ktoré počas roka nestihli. Jednou z týchto činností bolo aj drápanie peria. Perie sa drápalo vo večerných hodinách do polnoci v miestnosti s pripravenými stolmi a lavicami na sedenie. Drápačky predstavovali aj spoločenskú udalosť, kde sa stretávali susedky  a mladé dievčatá. Rozprávalo sa o najnovších novinkách v dedine, nemohli chýbať ani rozprávky, ale aj strašidelné príbehy. V tomto duchu sme pripravili pre našich klientov v rámci reminiscencie drápačky. V spoločenskej miesnosti bola pripravená veľká kopa peria.

Naše ženičky prišli vo veľmi dobrej nálade a pripravené na túto tradičnú činnosť. Akonáhle sme ich usadili, ich ruky sa pustili do roboty a oči im začali žiariť. Ani sme nečakali, ako ich táto akcia osloví. Pripravili sme pre nich aj tradičné pohostenie v podobe pečených zemiakov so smotanou a slaninkou, chlieb s masťou či slivkový kysnutý koláč. Keď sme chceli prejsť k ochutnávaniu občerstvenia, naše klientky nechceli s prácou prestať. Nakoniec sme ich prehovorili a sľúbili sme im, že táto akcia sa bude opakovať.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk