Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Drápačky

Publikované: 20. 10. 2016 09:00

Vo VZpS Čadca pri práci s klientmi praktizujeme rôzne druhy terapií, jednou z nich je aj reminiscenčná terapia. Reminiscenčná terapia je označovaná ako rozhovor terapeuta so starým človekom alebo skupinou seniorov o doterajšom živote, o  záľubách, o prežitých životných skúsenostiach a pod. Využitie reminiscencie je vhodné najmä u ľudí s demenciou.

Nastalo chladnejšie obdobie, kedy sa dni skracujú a večery predlžujú. V minulosti to bolo obdobie, kedy si ľudia mohli oddýchnuť od práce na poli. Venovali sa prácam, ktoré počas roka nestihli. Jednou z týchto činností bolo aj drápanie peria. Perie sa drápalo vo večerných hodinách do polnoci v miestnosti s pripravenými stolmi a lavicami na sedenie. Drápačky predstavovali aj spoločenskú udalosť, kde sa stretávali susedky  a mladé dievčatá. Rozprávalo sa o najnovších novinkách v dedine, nemohli chýbať ani rozprávky, ale aj strašidelné príbehy. V tomto duchu sme pripravili pre našich klientov v rámci reminiscencie drápačky. V spoločenskej miesnosti bola pripravená veľká kopa peria.

Naše ženičky prišli vo veľmi dobrej nálade a pripravené na túto tradičnú činnosť. Akonáhle sme ich usadili, ich ruky sa pustili do roboty a oči im začali žiariť. Ani sme nečakali, ako ich táto akcia osloví. Pripravili sme pre nich aj tradičné pohostenie v podobe pečených zemiakov so smotanou a slaninkou, chlieb s masťou či slivkový kysnutý koláč. Keď sme chceli prejsť k ochutnávaniu občerstvenia, naše klientky nechceli s prácou prestať. Nakoniec sme ich prehovorili a sľúbili sme im, že táto akcia sa bude opakovať.

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk