Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

František Linet: Ľudia by najradšej zaparkovali auto priamo na cintoríne. Buďme k sebe počas sviatkov ohľaduplní!

Publikované: 26. 10. 2017 09:15

Poznáme to už z minulosti. Počas novembrových sviatkov sa v okolí cintorínov nahromadia stovky áut. Na mieste, kde by malo vládnuť tíš a pieta sa objavuje často nervozita. Aká je situácia v Čadci. O krátky rozhovor sme požiadali náčelníka mestskej polície Františka Lineta.

Čo znamenajú z hľadiska režimu pre Mestskú políciu v Čadci nastávajúce novembrové sviatky pamiatky zosnulých a všetkých svätých?

V nočných hodinách budeme intenzívnejšie hliadkovať priestory cintorínov, aby sme predišli prípadnému vandalizmu. Počas dní bude v okolí cintorínov zvýšený počet hliadok.

Je všeobecne známe, že hlavne 1. novembra je zhustená doprava pri cintorínoch a nedá sa tam parkovať.

Áno, kolízne situácie v tieto dni vznikajú každoročne. Sme tam preto, aby sme sa ich snažili usmerniť. Vodiči by mali byť k sebe ohľaduplní. Ulica 17.novembra na starý cintorín je prehustená. Sú tam nejaké parkovacie plochy, ale kapacitne to nestačí.

V hornej a dolnej časti ulice máme hliadky, ktoré sa dorozumievajú vysielačkami a regulujú dopravu. Autá púšťajú jednosmerne v časových intervaloch. To pomáha veci, ale aj tak treba byť trpezlivý.

Čo by situácii pomohlo, nemali by vodiči odstavovať autá niekde v blízkom okolí?

Viete akí my sme ľudia. Každý z nás by najradšej zaparkoval auto priamo na cintoríne. Nikto dnes nechce prejsť ani 20 metrov. V takýchto situáciách by sme si ale ako občania mohli vstúpiť do svedomia!

V dnešnej dobe, keď situácia v statickej doprave nie je dobrá, treba byť obzvlášť k sebe vnímaví. A to nielen počas sviatočných dní. Každý deň vznikajú situácie, ktoré si vyžadujú zo strany vodičov toleranciu a trpezlivosť.

Ako je to s poplatkami za parkovanie počas sviatkov?

Parkovanie je zadarmo. Ale nikto nezaparkuje auto pred radnicou alebo v centre mesta, aby išiel pešo na starý cintorín. Takže v tomto smere, to nie je dôležité.

Aké je to s vandalizmom za posledné roky v oblasti cintorínov?

Počas sviatočných dní je zväčša pokoj. Problém je skôr počas sviatkov. Skúsenosť máme s poškodením cintorínov, odcudzenými mosadznými vázami a inými predmetmi. Cintoríny sa pravidelne zamykajú a kontrolujeme to. V priebehu návštevných hodín treba byť vnímavý, ak návštevník niečo spozoruje, treba okamžite volať mestskú alebo štátnu políciu.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk