Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Galéria Čadca pozýva na zaujímavú výstavu

Publikované: 25. 11. 2014 13:30

V stredu 26. novembra 2014 o 15.00 hod. v priestoroch Galérie Čadca v Mestskom dome uskutoční vernisáž výstavy nazvanej  Písomné pamiatky na Kysuciach, Kysuce v písomných pamiatkach. Cieľom expozície je predstaviť región ukážkami konkrétnych písomností so vzťahom ku Kysuciam od najstarších čias do začiatku 20. storočia, ako aj oboznámiť širokú verejnosť s dejinami vlastného regiónu inou, originálnou formou v širšom geografickom kontexte (v rámci stolice, kráľovstva či pohraničných oblastí). Výstava prináša ukážky toho, ako sa Kysuce objavovali v písomnostiach a aké písomné pamiatky na sledovanom území počas siedmych storočí vznikali. V rámci expozície budú mať návštevníci teda možnosť prehliadnuť si unikátne písomné listiny datujúce založenie obcí a miest Kysúc, ako aj písomnosti dokumentujúce významné udalosti v ich živote. Vzácne originály i kópie viac než 30 listín sú doplnené mestskými knihami a pečaťami a ďalšími exponátmi. Kurátorom výstavy je Mgr. Drahomír Velička, PhD., odborne pri realizácii a inštalácii výstavy spolupracoval Peter Bronček.

Garantmi výstavy sú mesto Čadca, Štátny archív v Bytči, pobočka Čadca, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca a O. z. Terra Kisucensis. Exponáty zapožičali Štátny archív v Bytči a jeho pobočky v Čadci a Žiline, Slovenský národný archív, Archív mesta Bratislavy a Mesto Turzovka. Kópie stredovekých listín sú publikované so súhlasom Maďarského krajinského archívu v Budapešti. Výstavu podporili Kysucká kultúrna nadácia, Rísmkokatolícka cirkev – Žilinská diecéza a Považské múzeum v Žiline. Za podporu ďakujeme.

Veríme, že výstava zaujme návštevníkov a potešia sa jej aj pedagógovia a žiaci i študenti základných, stredných i vysokých škôl, pre ktorých bude nepochybne vhodnou a netradičnou formou na doplnenie vedomostí o histórii Kysúc. Výstava sa koná pri príležitosti 480. výročia založenia Čadce a potrvá do 20. januára 2015. Srdečne Vás pozývame.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk