Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Generál Ivan Čierny oslávil 80. narodeniny

Publikované: 27. 04. 2018 14:00

9. apríla 2018 sa čadčiansky rodák, bývalý aktívny športovec, reprezentant Československa, majster športu, tréner a veliteľ Armádneho strediska Dukla Banská Bystrica, brig. gen. Ivan Čierny oslávil významné životné jubileum – 80. narodeniny. Pri tejto príležitosti mu vedenie Mesta Čadca v spolupráci s členmi Spolku priateľov Čadce pripravilo slávnostný obrad ako vyjadrenie úcty a poďakovania za mimoriadne zásluhy v oblasti športu a šírenie dobrého mena nášho mesta doma i vo svete. Po prednesení slávnostného príhovoru mu primátor Čadce Ing. Milan Gura odovzdal pamätnú plaketu a upomienkový dar, zablahoželal k vzácnemu jubileu a poprial veľa zdravia a úspechov v ďalšom živote. Jubilantovi prišli zablahoželať aj jeho priatelia, rodáci – členovia Spolku priateľov Čadce, predstavitelia regionálneho Olympijského klubu, zástupcovia športových mestských klubov a mladí úspešní športovci, s ktorými oslávenec zotrval aj po oficiálnej časti obradu v družnom rozhovore.

Ivan Čierny sa narodil v Čadci, 9. apríla 1938. Celý svoj život sa venoval športu a jeho rozvoju. Svoje rodné mesto preslávil ešte v dorasteneckom veku mimoriadne kvalitnými výkonmi v rôznych športových odvetviach. Najviac mu učarovala kráľovná športov – ľahká atletika. Svojou húževnatosťou a talentom sa prepracoval na slovenského a československého reprezentanta a rekordmana vo viacboji a v behu na 110 m cez prekážky. Stal sa majstrom športu, ktorý má na svojom konte množstvo vynikajúcich úspechov na domácom i zahraničnom poli. K najcennejším nepochybne patrí bronz na európskom šampionáte v Belehrade.

Po ukončení kariéry aktívneho športovca dosiahol vynikajúce výsledky aj na poste trénera, funkcionára a neskôr veliteľa armádneho športového klubu Dukla Banská Bystrica. Výrazne sa zaslúžil o osamostatnenie slovenského armádneho športu po roku 1993 a jeho rýchle etablovanie v medzinárodnom športovom poli. V deväťdesiatych rokoch tvorila Dukla Banská Bystrica pod jeho vedením základ slovenskej reprezentácie a dosiahla vynikajúce výsledky, najmä na olympijských hrách a majstrovstvách sveta.

Sústavne usiluje o rozvoj a dobré meno slovenského športu aj na pozícii čestného člena slovenského olympijského výboru, ako predseda Združenia olympijských klubov Slovenskej republiky, ako čestný člen štyroch olympijských klubov a čestný prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Patrí k tým našim rodákom, ktorí sa radi hlásia k svojmu rodnému mestu. Prichádza do Čadce najmä počas nášho najväčšieho športového sviatku – Kysuckého maratónu, no stretávame ho aj pri ďalších podujatiach, ktoré sú spojené s olympijským hnutím na Slovensku. Nechýba ani na pravidelných podujatiach Spolku priateľov Čadce, ktorého je dlhoročným členom a podporovateľom.

Brigádny generál vo výslužbe Ivan Čierny sa svojimi športovými výkonmi a aktivitami, ale aj celým svojim životom a osobnostným postojom výrazne zaslúžil o pozitívne zviditeľnenie Čadce a šírenie jej dobrého mena doma i vo svete. Vážime si, že je priateľom nášho mesta a jeho občanov.

K jeho krásnemu životnému jubileu mu želáme veľa zdravia, šťastia a životného optimizmu.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk