Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Horelický most dodýchal, stavbári začali s demoláciou

Publikované: 20. 07. 2016 15:21

Jedenásť tisíc ton betónu sa v priebehu najbližších týždňov zrúti ako domček z karát. Približne toľko vážil starý most, ktorý ukončil svoju niekoľkoročnú službu. Stavbári sa do jeho demolácie pustili v sobotu, 16. júla 2016.

Podľa projektu majú 75 dní na to, aby stavbu „zniesli zo sveta.“ Ako nás informoval Stanislav Palárik, hlavný projektant stavebnej firmy, most sa podarí zdemolovať pravdepodobne skôr.

Počas prvého víkendu začali stavbári s frézovaním. Odstraňovali zábradlia, stĺpy a postupne spustili prvé demolačné práce smerom od rieky k železnici. Približne polovicu betónu odvážajú na skládku, asi 5,5 tony zatiaľ ostáva na mieste, betón použijú na ochranu miestnej čističky.

Už v auguste začnú s vŕtaním veľkopriemerových pilotov, na ktorých postavia nový mostný objekt. Presne o rok - v júli 2017, by obyvatelia Čadce v obmedzenom režime mohli začať jazdiť cez nový mostný objekt.

Horelický most bol už niekoľko mesiacov v havarijnom stave. Slovenská správa ciest sľúbila začatie výstavby už v marci, dlhé týždne sa stále nič nedialo. Napätie obyvateľov i predstaviteľov mesta stúpalo. Samospráva nedokázala situáciu priamo ovplyvniť.

V polovici mája, za účasti ministra dopravy SR Romana Brecelyho, symbolicky poklepali kameň na výstavbu nového mostného objektu. Začalo sa s výstavbou nových obchádzkových trás.

Hlavná trasa vedie cez železničné priecestie na ulici Andreja Hlinku. Železnice prejazd upravili, aby mohli trasu využívať i tranzitné kamióny, takže všetka doprava. Druhá vedie cez Bukov - Podzávoz. Cesta bude slúžiť hlavne autám do 3,5 tony.

Tretia obchádzková trasa je určená hlavne pre záchranné zložky. Je to cesta do Capkov. Tu sprejazdnia v priebehu výstavby nového mosta.

Dopravná situácia v Čadci nie je jednoduchá. Výstavba nového mostného objektu však pomery v doprave v meste určite zjednodušia. Systémovo však pomôže doriešiť situáciu výstavba diaľnice D3 na úseku Bukov – Svrčinovec.

Podľa informácii z Národnej diaľničnej spoločnosti, na diaľnici D3 sa momentálne stavia na úsekoch Svrčinovec – Skalité a Žilina, Strážov – Žilina, Brodno.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk