Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Jaroslav Ivor: Vždy ma utešovalo, že svetskú spravodlivosť raz nahradí božia

Publikované: 21. 08. 2015 13:00

V deväťdesiatych rokoch bol postrachom mnohých gaunerov a zločincov. Bývalý policajný šéf vyšetrovania na Slovensku, ktorý zažil vo svojej službe štyroch ministrov, je v oblasti trestného práva významnou slovenskou autoritou. Dnes je dekanom právnickej fakulty, kým ju však založil a začal viesť, ako vyšetrovateľ poslal za mreže desiatky nebezpečných zločincov. Málokto vie, že je rodákom z Čadce, kde má dnes jeho manželka zrekonštruovaný rodičovský dom. Má tu rodinu a priateľov, i preto trávi víkendy často na Kysuciach. Väčšinu aktívneho života však prežil v Bratislave. V jedno nedeľné slnečné ráno sme Jaroslava Ivora zastihli doma v Čadci a absolvovali spolu príjemný rozhovor.

Keď vložím vaše meno do googlu, tak mi vybehne, že ste jedným z najväčších odborníkov trestného práva na Slovensku. Vždy ste sa chceli venovať tomuto odboru?

Áno. Bol to môj detský sen, stať sa kriminalistom. Od malička som čítal veľa kriminálnych románov. Páčil sa mi konflikt dobra a zla. Bola tam logická zápletka, ktorá smerovala k tomu, aby dobro zvíťazilo. Na škole som hneď začal inklinovať k trestnému právu. Dostal som aj ponuku učiť na katedre trestného práva, ktorú som využil. Kriminalistika sa dá z časti naštudovať z kníh, ale pokiaľ nemá človek skúsenosti z praxe, tak to je ťažké. Asi po roku som preto rád prijal ponuku pracovať ako vyšetrovateľ v Čadci. V tejto pozícii som vydržal 25 rokov. Postupnými krokmi som sa vypracoval až na šéfa vyšetrovateľov na Slovensku.

Zažili ste štyroch ministrov z rôznych táborov politického spektra. Ako si vysvetľujete, že si vás vybrali politici odlišného typu – odlišne mysliacich ľudí s rôznymi hodnotami?

Korektne som pristupoval k prípadom, snažil som sa ich vyšetriť bez ohľadu na okolnosti. Samozrejme, že ostali po mne i takzvané kriminalistické pomníky, neobjasnené prípady, ale to je súčasťou tejto práce. Vždy ma ale utešovalo vedomie, že svetskú spravodlivosť nahradí raz tá božia a to, čo sme my na zemi nedokázali vyriešiť, dotiahnu do finále božie mlyny. Každý z nás sa raz bude musieť zodpovedať.

Časť verejnosti polícii silno nedôveruje. Vo všeobecnosti sa objavuje pocit, že polícia nie je tá, na ktorú sa obrátim, keď chcem veci vyriešiť. Lebo ani tie najmenšie prípady, ktoré by mohli mať jasnú koncovku , končia neraz neobjasnené a sú zamietnuté. Kdejaký regionálny politik alebo podnikateľ s menej či viac významnými vzťahmi si dokáže zabezpečiť beztrestnosť. Polícia v nie jednom prípade kľučkuje, zahmlieva, len aby nedošlo k vyvodeniu zodpovednosti. Ťažko veriť, že do vyšetrovania nevstupuje politika.

Politika sa určite snaží zmocniť vyšetrovania vo svoj prospech, aby sa neodhalili prípady zlého šafárenia s verejným majetkom, korupčné kauzy, podvody. Dôsledkom toho sú viditeľné zmeny pozícií v hlavných policajných funkciách. Menia sa po každej zmene politickej garnitúry - čo je obrovská chyba. Ja som rovnako doplatil na tento štýl vedenia politiky. Dvakrát ma odvolali. Raz to bolo za vlády Vladimíra Mečiara a druhýkrát za Mikuláša Dzurindu. Svojim prístupom som sa, zdá sa, stal nepohodlným pre oboch politikov. Mám rozhodnutia o odvolaní z funkcie vždy bez udania dôvodu. O niečom tom svedčí.

Ktoré kauzy vám zlomili krk?

To nebol nikdy jeden prípad. Začali sme viaceré veci objasňovať. Hrozilo, že dôjde k zavŕšeniu vyšetrovania a výsledky sa mohli negatívne dotknúť niektorých politikov. Polícia si ešte stále hľadá svoju cestu, renomé a asi ešte aj bude. Som presvedčený, že máme veľa čestných ľudí v polícii, mnohí ale nedostanú šancu sa realizovať. Veľa mojich študentov – veľmi talentovaných a nadaných už v polícii nie je. Odišli, lebo nemali podmienky k práci. V polícii je veľká nestabilita. Je strach, že človeka odvolajú .. ale nie pre odborné pochybenie, ale pre to, že je nepohodlný. Je to škoda. Ale i verejnosť a média často robia medvediu službu. Neuvedomujú si, že polícia objasnila veľa ťažkých prípadov, o tých sa ale veľmi málo hovorí. Platí, že pozitívne správy nie sú „IN“. Do správ sa dostávajú kauzy, v rámci ktorých polícia zlyhala.

Na ktoré úspešne vyriešené prípady si špeciálne spomínate?

Je ich veľa. Od mnohých ťažkých dopravných nehôd po vraždy. Pod mojím vedením sme realizovali prípad deväťnásobného vraha Ondreja Rigu. Prípad najväčšej dopravnej nehody pri Trnave na diaľnici, kde bolo niekoľko zranených, šesť usmrtených. Spomeniem vraždy šiestich Vietnamcov na starej Vajnorskej, kde boli veľmi rýchlo nájdení a usvedčení páchatelia. Prípad leopoldovskej vzbury –úteku väzňov. Od začiatku som bol pri odhaľovaní prípadov desaťnásobnej vraždy Pápajovcov v Dunajskej Strede, kde išlo o prejavy organizovaného zločinu. Všetky tieto udalosti zo začiatku 90-tych rokov a podarilo vyriešiť.

Policajná história má vo svojom zozname verejne známe kauzy, ktoré nie sú do dnešného dňa objasnené. Vražda právnika Ernesta Valka, študenta Daniela Tupého alebo kauza Gorila. Vrhajú na políciu nedobré svetlo. O mnohých korupčných kauzách nehovoriac. Za korupciu nesedí na Slovensku jediný významný politik.

Všetky tieto prípady sa stali, keď už som nebol vo funkcii vyšetrovateľa. Samozrejme sú traumou pre Slovensko. Do vyšetrovania vstupujú mnohé faktory, objektívne i subjektívne. Základom je dobrá práca vyšetrovateľov na mieste činu, ak zber informácii na mieste činu polícia podcení, je zle.

Niečo tým naznačujete?

Naznačujem zlyhanie v prípade vraždy Ernesta Valka. Ak sa polícia vrátila na miesto činu tri, či štyrikrát a robila dodatočné obhliadky miesta činu ....tak potom tu treba hľadať možno dôvod neúspechu. Netvrdím, že prípad nie je možné vyšetriť aj neskôr ... ale percento sa znižuje.

Čo prípad Daniela Tupého a kauza Gorila?

Poznám ich len z médií. Určite je zlé, ak ostanú nevyriešené – narastá tým nedôvera v prácu polície i v štátnu moc.

Vo vyšetrovaní kauzy Gorila je zarážajúce, že doteraz nebol vypočutý človek, ktorý robil odposluchy politikov v bratislavskom inkriminovanom byte. Čo si bežný človek má o tomto myslieť?

Príslušného policajta vyšetrovateľ nevypočul, pretože nebol zbavený mlčanlivosti jeho nadriadenými. Teda vypovedať nemôže. Treba sa pýtať, prečo ho jeho nadriadení nezbavili mlčanlivosti. Tu nie je chyba vo vyšetrovateľovi. Je tu zákon o štátnej službe a o utajovaných skutočnostiach.

Tu nie je politická vôľa prípad objasniť. Nie je vôľa, aby svedok vypovedal a potvrdil či vyvrátil autenticitu nahrávok.

Áno, je to tak.

Vráťme sa krátko ešte k vám. Stále učíte na Paneurópskej vysokej škole. Ste pánom profesorom. Ako vám sedí kariéra pedagóga?

Keď som v 2001 odchádzal z pozície vyšetrovateľa, bol som sklamaný, lebo som mal veľké plány. Ponúkli mi vtedy funkcie poradcu ministra, čo som odmietol a z polície som definitívne odišiel. Dnes môžem povedať, že všetko zlé je na niečo dobré. Začal som postupovať v pedagogickej dráhe. Dostal som ponuku od zahraničného investora, ktorý tu chcel založiť súkromnú vysokú školu práva. Ja som stál pri jej vzniku a som garantom právnického štúdia. Dnes je to Paneurópska vysoká škola, ktorá má už 5 fakúlt. Pri svojej pedagogickej aktivite zužitkúvam svoje 25 ročné skúsenosti vyšetrovateľskej praxe. Spájam teóriu s praxou, čo milujú hlavne študenti na prednáškach.

Svoju policajnú minulosť nezapriete. Aj keď ste už roky „ vonku“ predpokladám, že ľudia sa na vás stále obracajú s prosbou o pomoc ako na bývalého vyšetrovateľa.

Samozrejme. Desiatky ľudí. Ja ale môžem pomôcť len svojou radou. Môžem posúdiť, čo sa dá vo veci z ich strany urobiť, tam ale moje kompetencie končia. Nikdy som prácu advokáta nerobil, aj keď som mal licenciu, rozhodol som sa navždy ostať policajtom vo výslužbe a nemeniť „breh“. Myslím, že je to takto lepšie.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk