Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

JURAJ ŠERÍK reprezentoval Čadcu a Kysuce na EXPO 2015 v Miláne

Publikované: 26. 06. 2015 15:45

Umeleckému drotárovi Jurajovi Šeríkovi sa dostalo cti reprezentovať Čadcu, Kysuce a Slovensko na najprestížnejšej svetovej výstave EXPO 2015 v Miláne. Počas Slovenského národného dňa 24. júna 2015, ktorý slávnostne otvoril prezident Andrej Kiska, predstavil J. Šerík stovkám návštevníkov jedinečnú drotársku tradíciu Slovákov. Do Milána s ním putovalo aj jeho nádherné Srdce pre Slovensko, skutočný umelecký skvost, ktoré vytvoril v rokoch 2012 – 2013 spoločne s viac než 1700 občanmi i návštevníkmi Slovenska. Juraj Šerík začal na EXPE drôtovať nové srdce, nazval ho JEDNO SRDCE – JEDEN SVET/ONE HEART – ONE WORLD. Spolu s ním ho drôtovali Japonci, Rusi, Číňania, Taliani, Laosania, Litovci a Slováci žijúci v Taliansku. Návštevníkov nadchol svojou bezprostrednosťou, talentom a najmä znalosťou drotárskej tradície a histórie.  Na EXPO sa opäť vráti a v tvorbe nového srdca bude pokračovať aj počas prezentácie kultúry Žilinského samosprávneho kraja (19. – 27. júla 2015).

Aj touto cestou ďakujeme umeleckému drotárovi Jurajovi Šeríkovi z Čadce za vynikajúcu reprezentáciu nášho mesta. Sme naňho hrdí.

Juraj Šerík, drotár

Narodil sa 28. augusta 1967 v Žiline. Pochádza z robotníckej rodiny. Má jedného brata a dve sestry. Drotárskemu remeslu sa venuje len on. Býva v Čadci na sídlisku Kýčerka.
Po ukončení základnej školy vyštudoval SOU strojárske v Kysuckom Novom Meste, kde v roku 1985 úspešne zmaturoval v študijnom odbore mechanik nastavovač. Po ukončení štúdia nastúpil pracovať do ZVL Kysucké Nové Mesto ako prevádzkový zámočník. Pracovný pomer v tomto podniku ukončil v roku 1992 z dôvodu rušenia prevádzky. Od tej doby bol dlhodobo nezamestnaný až do roku 2002, kedy absolvoval poradenský kurz pre dlhodobo nezamestnaných, výsledkom ktorého bolo založenie chránenej dielne so zameraním na výrobu drôtených výrobkov. Takto obnovil vyše 140-ročnú drotársku tradíciu, ktorej sa venuje dodnes.

Ako jedenásťročný sa začal aktívne venovať stolnému tenisu, s ktorým vydržal až do skončenia strednej školy. V tom čase sa mu zhoršila kvalita zraku a preto začal aktívne trénovať vytrvalostný beh. Do dnešného dňa má na svojom konte ubehnutých 14 maratónov. Vďaka tomuto športu sa naučil vytrvalosti, ktorú zúročuje pri svojej hlavnej pracovnej činnosti - drotárstve.
V roku 1990 až 1998  bola jeho veľkým koníčkom diskotéková hudba a preto si vylepšoval svoju finančnú situáciu aj ako discojockey. Taktiež ma bavila práca s nábytkom a jeho čalúnením.
Počiatky jeho drotárstva siahajú hlboko do minulosti. Do raného detstva, ktoré prežil v obci Dlhé Pole. Tu chodieval nielen každé leto ku svojim starým rodičom, kde sa postupne zoznamoval s drotárskym umením svojho starého otca - Jakuba Šeríka - Fujáka.
Samostatne sa začal pokúšať o výrobu drôtených výrobkov v trinástich rokoch - až do smrti starého otca v roku 1989. Potom mal v drotárskej tvorbe až do roku 2002 prestávku. Všetko náradie a materiál Jakuba Šeríka - Fujáka zdedil jeho ďalší vnuk Jozef Šerík zo Žiliny, ktorý bol od Juraja o niekoľko rokov starší. Myšlienka znova pokračovať v drotárskom remesle ho neopustila a tak sa v roku 2001 rozhodol, že obnoví svoje zručnosti a tradíciu. Nakúpil a postupne si zhotovoval náradie, materiál a špeciálne prípravky potrebné k práci.
Veľkým prínosom bol aj spomínaný kurz dlhodobo nezamestnaných, kde získal potrebné informácie, aby si mohol založiť chránenú dielňu. Po schválení projektu, ktorý si podal na Úrad práce a sociálnych vecí v Čadci, dostal finančnú dotáciu, ktorú použil na prestavbu časti svojho bytu na vytvorenie drotárskej dielne.
Počas jeho niekoľkoročného drotárskeho pôsobenia postupne prezentoval svoju prácu na týchto podujatiach: Stretnutia drotárov v drotárskom múzeu v Budatínskom zámku pri Žiline - kde sú okrem jeho výrobkov  vystavované aj výrobky jeho pradeda - Jozefa Holánika - Bakeľa - prvého svetového umeleckého drotára. Z ďalších podujatí vybaráme: Folklórny festival Východná, hradné dni v Bratislave v spolupráci s ÚĽUV, Európske ľudové remeslo Kežmarok, Drotária Turzovka, ďalej remeselné jarmoky po celom Slovensku: Púchov, Zvolen, Trnava, Čadca, Bratislava, atď.
Drotárske umelecké remeslo jeho predkov ho fascinovalo už v ranom veku a napĺňa jeho život aj naďalej. Rád by pozdvihol drotárske umenie na piedestál, na ktorom stál jeho pradedo Jozef Holánik - Bakeľ, ktorý preslávil celé Slovensko. Poznal ho celý svet a povýšil toto remeslo na umenie. Pričom jeho zať Jakub Šerík - Fujak nebol komunistickým režimom docenený a toto umelecké remeslo ustupovalo do zabudnutia.
Preto sa aj J. Šerík snaží vyrábať z drôtu tie najväčšie a najkomplikovanejšie výrobky - vázy a pod., pri ktorých je potrebné využívať rovnakú techniku, akú používali jeho predkovia. Verí, že toto umenie bude v budúcnosti viac oceňované a vážené, že sa mu vráti jeho predchádzajúci lesk.

Juraj Šerík je autorom nespočetného množstva nádherných umeleckých drôtených výrobkov – vázy, misy, šperkovnice, ozdobné dekoratívne predmety, šperky a pod. V roku 2011 vytvoril pre svoje mesto nádherné Srdce pre Čadcu a v rokoch 2012 – 13 majestátne Srdce pre Slovensko, na ktorom sa spolu s ním podieľalo viac než 1700 občanov i návštevníkov Slovenska.

Juraj Šerík získal v roku Cenu primátora mesta Čadca. Je nositeľom mnohých ďalších ocenení a vyznamenaní za svoju tvorbu.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk