Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Juraj Šerík učí deti láske k drotárstvu

Publikované: 15. 06. 2012 16:30

V pondelok 11. júna 2012 pripravilo Mesto Čadca ďalší zo série drotárskych workshopov pre žiakov Základnej školy  na ul. Komenského v Čadci. Tematické stretnutia s čadčianskym drotárom Jurajom Šeríkom (autorom drôteného Srdca pre Čadcu, 2011) sa na školách rozbehli v rámci vlaňajšieho festivalu Drôtománia Čadca 2011 (ZŠ, M. R. Štefánika) a pokračujú aj v tomto roku. Uvedená aktivita sa u detí stretla s veľkým ohlasom. Potomok známeho drotárskeho rodu, Juraj Šerík, predvádza svoju jedinečnú remeselnú zručnosť a popritom zasväcuje mladých ľudí aj do histórie drotárstva na Kysuciach, osobitne s rodinnými drotárskymi tradíciami. Mesto Čadca bude v tejto aktivite pokračovať aj naďalej v snahe priblížiť deťom tradičnú remeselné výrobu na Kysuciach.

Poďakovanie

Umelecký drotár Juraj Šerík zavítal do našej školy a celé dopoludnie prežil s našimi žiakmi. Rozprával im o svojom pradedovi Jozefovi Holánikovi, ale hlavne o svojom dedovi Jakubovi Šeríkovi – Fujákovi, ktorý ho doviedol k tomuto vzácnemu fortieľu. Odmalička chodieval do Dlhého Poľa a učil sa určité „grify“, ktoré nikto dnes už nerobí a nepozná.

Juraj Šerík predviedol žiakom, ako pracuje s medeným a mosadzným drôtom, priniesol vzácne výrobky, niektoré z nich boli postriebrené a pozlátené, niektorých žiakov obdaroval svojimi výrobkami, ktoré vyrobil pod ich dohľadom, odpovedal na mnohé otázky.

Nakoľko súčasťou nášho vzdelávania je aj Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra, sme veľmi radi, že Juraj Šerik nám takouto vhodnou formou predstavil jedno z ľudových remesiel – drotárstvo a veríme, že táto 150-ročná tradícia nezanikne.

Ďakujeme za návštevu.

Dr. Jana Budošová
ZŠ, J. A. Komenského

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk