Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Keď sa CHCE, tak sa DÁ

Publikované: 07. 05. 2015 13:30

Akcia "5 dní pre naše mesto", ktorej iniciátorom bol primátor Čadce Milan Gura, splnila svoj účel.  Hlavným cieľom akcie bolo spojiť sily a vyčistiť Čadcu od odpadu. Na výzvu zareagovalo množstvo organizácií a jednotlivcov, ktorým mesto rozdalo 457 kusov plastových vriec. Výsledok tejto akcie je naozaj impozantný. Vyzbieralo sa takmer 15 ton odpadu a to ešte stále nie je konečné číslo, nakoľko akcia vyburcovala desiatky ľudí, ktorí aj po skončení akcie čistili svoje okolie.

Zamestnanci mesta šli príkladom a štvrtok 23. apríla opustili svoje kancelárie. V okolí Čerňanky sa im podarilo vyzbierať niekoľko ton odpadu. Pozitívnym príkladom boli aj všetky základné školy v meste a niektoré stredné školy - študenti Gymnázia vyčistili Husárik, kde sa nachádzal desiatky rokov starý odpad a študenti Pedagogickej a Zdravotnej školy čistili Rieku. Vo veľkom sa zapojili aj obyvatelia sídliska Žarec, čím vyslali jasné posolstvo o tom, že im záleží na svojom meste. Do výzvy sa samozrejme zapojili mnohé ďalšie organizácie a aktivisti, ktorým patrí veľké ĎAKUJEME.

Súčasťou akcie bola aj výzva Deň Zeme v lesoparku Lány, ktorá prebiehala v sobotu 25. apríla. Súkromná firma spolu s dobrovoľníkmi - Lesopark Lány vyzbierala niekoľko vriec odpadu.

Dnes s istotou môžeme povedať dve veci: akcia takého charakteru a rozmeru pod gesciou mesta Čadca sa uskutočnila vôbec po prvý krát v jej moderných dejinách. Druhé pozitívum je, že v Čadci je veľa obyvateľov, ktorým záleží na čistom a peknom životnom prostredí. Vďaka spoločnému úsiliu ľudí, ktorí sa nebáli vykasať rukávy, je dnes Čadca zbavená niekoľko desiatok rokov starej záťaže, máme čistejšie rieky, lesy a verejné priestranstvá, kde môžu rodiny s malými deťmi bez obáv tráviť svoj voľný čas.

5 dní pre naše mesto ukázalo, že stačí chuť a vôľa, a môže sa podariť nevídaná vec. Takmer 15 ton vyzbieraného odpadu je toho jasným dôkazom. Obdobie medzi 20 - 24 aprílom sa nezmazateľne zapíše do histórie mesta.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk