Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Kysučania a Valasi sa spojili v spoločnom projekte

Publikované: 15. 02. 2018 12:00

V rámci výzvy Erazmus + sa spojili Materská škola na ul. SNP v Čadci a Materská škola Vyhlídka z Českej republiky v krásnom divadelnom projekte Život na Valašsku a na Kysuciach formou rozprávkovej bábkohry detí z oboch spomínaných materských škôl.  Uvedený  projekt prispieva k rozšíreniu bežnej výuky v materských školách. Čadca je jedným z mála slovenských miest, ktoré sa zapojili do tejto výzvy, najviac sa v ňom realizujú totiž vysoké, stredné a základné školy. Túto skutočnosť oceňujú nielen pedagógovia a deti, ale aj rodičia, ktorí sú tiež zapojení do samotnej realizácie. Aktívne sa všetci  stretávajú počas pracovných workshopov, pri výrobe kostýmov, kulís a pod. Nezabudnuteľná bola i návšteva slovenských detí s rodičmi vo Valašskom Meziříčí, kde odohrali predpremiéru bábkohry.

Projekt ponúka celý rad benefitov, najmä vytvorenie  kreatívneho prostredia pre deti, ktoré upriamuje pozornosť na tradície našich predkov. Výhodou pre deti  je taktiež porozumenie českému jazyku. Je zaujímavé, že slovenské deti viac rozumejú ako české, bude to spôsobené pravdepodobne tou skutočnosťou, že v slovenskej televízii sa nedabujú české rozprávky a filmy.  Veľkým prínosom sú aj spoločné stretnutia pedagógov, ktoré sa organizujú striedavo v ČR a v SR. Projekt spracúva tradície našich predkov v kolobehu ročných období, takto sa prirodzeným a atraktívnym  spôsobom deti oboznámia so zvykmi oboch regiónov. Súčasťou projektu je aj pripravovaná brožúra o zvykoch na Kysuciach a Valašsku. Zaujímavosťou bude skutočnosť, že texty budú ilustrované dielkami detí oboch materských škôl. Tento materiál bude slúžiť aj ostatným pedagógom v materských školách.

Deti z čadčianskych materských škôl sa môžu tešiť na spomínané divadelné predstavenie už tento rok, 31. mája  v Dome kultúry v Čadci, ktorý je partnerom projektu a vytvára technické zázemie pre slovenskú stranu.

Môžeme konštatovať, že vzniká jedinečné dielo na báze medzinárodnej spolupráce, ktoré prispeje k rozšíreniu vzdelávania detí materských škôl prostredníctvom využitia inovatívnych metód.

Partner Erasmus logo

Foto účastníkov workshopu

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk