Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Kysuce ... lepšie raz zažiť ako stokrát počuť

Publikované: 18. 07. 2016 12:45

Kysuce sú ideálnym regiónom na aktívny oddych - či už ide o nenáročnú pešiu turistiku, cykloturistiku, ktorú zvládnu aj tí najmenší, športové, kultúrne, spoločenské podujatia i adrenalínové aktivity. Vydajte sa s nami objaviť prírodné krásy a pozoruhodnosti tejto atraktívnej časti Slovenska.

Kysuce sú hraničným regiónom susediacim s Poľskou a Českou republikou. Geograficky sú Kysuce ohraničené zo západu Javorníkmi, zo severu Moravsko-sliezskymi Beskydami, z východu Kysuckými Beskydami a z juhu Kysuckou vrchovinou. Kysucami sa ako niť vinie rieka Kysuca, ktorej prameň sa nachádza v obci Makov pod vrcholom Hričovec (825 m). Preteká celým krajom v dĺžke 66 km a vteká do Váhu pri Budatínskom hrade v Žiline (326 m).

Región je známy nielen kopaničiarskou a drotárskou históriou, ale aj prírodou. Na Kysuciach bola v roku 1984 vyhlásená Chránená krajinná oblasť Kysuce, ktorá sa svojou rozlohou 654 km2 radí medzi najväčšie veľkoplošné chránené územia na Slovensku.

Kamenné gule v časti Milošová-Megoňky v Čadci sú prírodnou pamiatkou. Nachádzajú sa v bývalom kameňolome. Najväčšia má priemer 2,6 m. Možno sa nevie, že Čadca v rámci partnerskej spolupráce s poľským mestom Toruň mu venovala kamennú guľu, ktorá je dominantou  jedného z parkov v meste. Podobné gule sú aj v skalnej hrane v obci Klokočov v časti Hlavice.

Z prírodných zaujímavostí je dôležité spomenúť aj najstarší brest hrabolistý v strednej Európe v osade u Papaji v Makove, Korňanský ropný prameň, Bukovský minerálny prameň, či tri Vojtovské minerálne pramene v Čadci.

Kto chce spoznať históriu Kysúc, zaiste navštívi expozície Kysuckého múzea v Čadci -Kaštieľ Radoľa, Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou, Skanzen Vychylovku v Novej Bystrici a Historickú lesnú úvraťovú železnicu, ktorá je technickým unikátom. Raritou je, že vo svete sú iba dve železnice s úvraťovým systémom, ktorý sa vyznačuje zdolaním veľkého výškového prevýšenia na krátkej vzdialenosti.

Medzi ďalší klenot Kysúc patrí Slovenský orloj v Starej Bystrici, ktorého kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Zároveň je aj najväčšou drevenou sochou a jediným orlojom na Slovensku. Jeho súčasťou je sedem sôch slovenských apoštolov vytesaných z topoľového dreva (sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík, sv. Vojtech) a šesť bronzových plastík (knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudoví Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka). Srdcom orloja je tzv. astroláb – ciferník s astronomickými údajmi.

Najobľúbenejším strediskom cestovného ruchu na Kysuciach je Snowparadise Veľká Rača Oščadnica. V lete ponúka mnohé atrakcie, ako je najdlhšia bobová dráha v strednej Európe, aquazorbing, jazda na horských bicykloch, lezecká stena, zvoz na lane a množstvo zábavy nielen pre tých najmenších. Lanová dráha je v prevádzke v priebehu celého roka a turistov vyvezie pod vrchol najvyššej kysuckej hory- Veľkej Rače (1 236 m). Počas hlavnej letnej  turistickej sezóny je pre návštevníkov pripravených celkovo 16 zaujímavých podujatí rôzneho charakteru.

Vzácnym klenotom v srdci horných Kysúc je Mariánske pútnické miesto a miesto modlitby  Živčáková pri Turzovke. V roku 2015 tu bol slávnostne vysvätený Chrám Panny Márie Matky Cirkvi pre približne 3 000 pútnikov. Jeho súčasťou je aj vyhliadková veža, ktorá je pre turistov otvorená v prípade pekného počasia.

V obci Vysoká nad Kysucou sa nachádza Pamätná izba kozmonauta E. A. Cernana, veliteľa posádky Apollo 17, ktorý sa ako posledný muž dotkol v roku 1972 povrchu mesiaca. V Turzovke je pamätná izba spisovateľa Rudolfa Jašíka, v Rakovej dramatika Janka Palárika a v Staškove rodný dom herca Jozefa Kronera.

Pri potulkách Kysucami odporúčame navštíviť Trojmedzie. Je to jedinečný geograficky trojbod, v ktorom sa stretávajú hranice Slovenska, Českej a Poľskej republiky. Počas celého roka sa tu konajú rôzne podujatia - Goralský maratón, Cyklistický piknik na Trojmedzí, Stavanie mája, Slávenie sv. omše.

Bicyklovanie na Kysuciach dostalo v poslednej dobe zelenú. Populárne sú náročnejšie trasy pre horské bicykle, ako napr. okolo vodného diela Nová Bystrica (30 km) alebo Javorníckym hrebeňom od Husárika v Čadci cez Melocík na Kasárne v Makove (43 km).  Celým územím prechádza 138 km dlhá Kysucká cyklomagistrála, ktorej súčasťou je aj Bystrická cyklomagistrála vedúca z Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice. Obľúbená je aj Cyklotrasa vzájomnosti v Rakovej, Zelená cesta v Oščadnici a mnohé ďalšie, ktoré vedú peknými prírodnými scenériami.

Podčiarknuté a spočítané, Kysuce ponúkajú širokú paletu rôznych aktivít, ktoré Vám spríjemnia dlhé letné dni.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk