Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Kysucké kráľovstvo vedomostí a zručností

Publikované: 04. 12. 2014 13:30

Mládežnícky parlament mesta Čadca /MPMCA/ zorganizoval 14.novembra pod záštitou primátora mesta Čadca Ing. Milana Guru vedomostnú súťaž pre žiakov prvého a druhého ročníka stredných škôl v Čadci a okolí.

Cieľom súťaže bolo zvýšiť záujem mladých ľudí o svoj región, obohatiť ich o vedomosti z regiónu Kysúc a tiež o zručnosti starých drotárskych majstrov.

V dnešnej uponáhľanej dobe často zabúdame na krásy nášho kraja, odkazy našich predkov a na poklady  v ňom ukryté. Je dôležité, aby sa najmä mladí ľudia pozastavili a dozvedeli sa niečo o svojom regióne, o ľuďoch, ktorí sa pričinili o slávu nášho regiónu, o miestach, rastlinách či živočíchoch, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou Kysúc. Ak poznáme svoju minulosť, vieme lepšie stavať svoju budúcnosť.

Súťaže sa zúčastnilo sedem štvorčlenných súťažných družstiev zo stredných škôl z Čadce. Traja súťažiaci preukazovali svoje vedomosti ústnymi odpoveďami a jeden člen z tímu dokazoval praktickú zručnosť, keď drôtoval srdce z drôtu pod vedením drotárskeho majstra Juraja Šeríka.

Samotnému vyvrcholeniu súťaže predchádzal workshop pod vedením drotára Juraja Šeríka, ktorý sa uskutočnil v Dome kultúry v piatok 7.novembra 2014. Študenti tak mali možnosť získať základ drôtovania a až do vyvrcholenia súťaže ho mohli precvičovať vo voľnom čase. To, čo sa naučili, na súťaži zúročili. Počas trvania súťaže drôtovali už spomínané srdce, ktoré mohli obohatiť vlastnou kreativitou. Ku koncu vedomostnej časti  im  boli porotou udelené extra body, ktoré zmenili ich celkové skóre.

Tým, že mali možnosť sa nielen učiť a objavovať možno doteraz nepoznané veci z histórie Kysúc a iných oblastí, ale aj priučiť sa pre väčšinu súťažiacich dovtedy nepoznanému drotárskemu remeslu, zdokonalili svoje zručnosti v tejto oblasti. Veríme, že budú  v tom pokračovať a šíriť toto remeslo ďalej, pretože aj to bol cieľ súťaže.

Výsledky boli veľmi tesné, najviac bodov - 185, získalo družstvo z Pedagogickej a sociálnej akadémie sv. Márie Goretti. Na druhom mieste zo ziskom 173 bodov sa umiestnilo Blingválne gymnázium Jozefa Miloslava Hurbana a na bronzovej priečke so 160 bodmi skončila Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi. Súťažiaci si odniesli krásne ceny. Výhercovia vyhrali tablety a finančnú odmenu pre školu 300€, putovnú cenu - korunovačné klenoty od majstra Šeríka, knižné odmeny, USB kľúče  a odmeny drotárskeho charakteru od členky poroty Mgr. Ľubky Kullovej.

Ďakujeme všetkým sponzorom - mestu Čadca, Ing. Milanovi Gurovi, OCR Kysuce, vedeniu KIC Čadca, Jurajovi Šeríkovi, súťažiacim, pedagógom a riaditeľom škôl za podporu a účasť na súťaži, členom MPMCA a speváčke z umeleckej školy.

Marek Polák (predseda MPMCA)

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk