Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Predseda mládežníckeho parlamentu: Malými aktivitami trénujem, aby som po škole zrealizoval projekt, ktorý nosím v hlave

Publikované: 24. 07. 2015 12:45

Marek Polák je predsedom mládežníckeho parlamentu v Čadci od roku 2013. Študuje 3. ročník manažmentu vidieckeho turizmu v Nitre a kým si mnohí jeho rovesníci vychutnávajú slasti študentského života, on sa zaujíma o život okolo seba, tvorí a plánuje svoju budúcnosť. Spolu so svojim priateľmi má za sebou projekty, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiaden dospelý. Posledným jeho úspechom sú turistické informačné tabule v jeho rodnej dedinke. Spoločne s priateľom napísali projekt, získali peniaze a tabule svojpomocne osadili.

Čo ti dáva práca v mládežníckom parlamente. Prečo takáto aktivita?

Je to priestor, kde môžeme realizovať svoje projekty a hľadať cestu, ako veci v meste zlepšovať. Mládežnícky parlament je poradným orgánom primátora, je to veľká vec, keď máme nápad, môžeme sa ohlásiť a posunúť ho na najvyššie miesta. Našou úlohou je zhromažďovať návrhy od mladých ľudí a posúvať ich ďalej. Ale pravdu povediac, dnešný mladý človek sa o život okolo seba moc nezaujíma. Čerpáme zväčša z vlastných hláv. Projektov nie je veľa, všetci študujeme na vysokých školách, dvaja z nás sú v Brazílii, sme radi, keď sa stretneme raz za štvrť roka. Preto každá malá akcia, ktorá sa nám podarí, nás teší. Zorganizovali sme napríklad novoročný ples, osadili sme šachové stolíky na Palárikovom námestí.

Spomeňme aj informačné tabule na Drahošanke. Ide o malý úspešný projekt, za ktorým stojíš ty a pár mladých z oblasti.

Drahošanka je dedinka nad Čadcou vzdialená od mesta 7 km. Už niekoľko rokov zbieram informácie o nej, fotím si zaujímavosti, zbieram artefakty. A keďže študujem manažment vidieka, rozhodol som sa urobiť niečo pre svoju obec. Bolo to v čase, keď prišiel za mnou kamarát Matej Vakula a opýtal sa ma, či nechcem niečo urobiť v Drahošanke, že napíše projekt. Dostali sme 200 Eur a svojpomocne sme označili všetky pamiatky v obci, osadili info - tabuľu a dotvorili zastávku. Viac o Drahošanke sa môžete dozvedieť na stránke: www.drahosanka.webnode.sk

200 Eur ale nie je veľa peňazí...

Nie je, ale nám sa ich podarilo celkom dobre zužitkovať - mladým ľuďom z Drahošanky a mládežníckeho parlamentu. Spoločne sme projekt dotiahli do konca.

Povedal si, že mladí ľudia sa moc o rozvoj svojho okolia nezaujímajú. Ty si ale iný. Robíš pozitívne veci. Čím to je?

Mám rád históriu, žijem na dedine a študujem vidiecky turizmus. To, čo robím, ma naozaj baví. Profituje z toho nielen moje okolie, ale i ja sám. Keď doštudujem, chcem pokračovať v tomto smere ďalej. Mám v hlave projekt, o ktorom asi teraz nemá význam hovoriť. Čím budem mať viac skúseností, tým to bude pre mňa lepšie. Na druhej strane, to čo robíme s priateľmi, sú v podstate malé veci. Keď ukončím školu, nebude už možno čas na malé projekty. Som hrdý na rodnú Čadcu, Kysuce, ktorá ponúka vynikajúce možnosti na vidiecky turizmus a ja to chcem využiť. Je to vlastne dobrý tréning.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk