Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Manželia Kužmovci sa stali čestnými občanmi Čadce

Publikované: 07. 05. 2012 12:49

V obradnej sieni Mestského domu v Čadci si v piatok 4. mája 2012 za prítomnosti poslancov mestského zastupiteľstva, rodiny, priateľov a ďalších pozvaných hostí prevzali manželia Amália a Pavol Kužmovci (na snímke) z rúk primátora Milana Guru najvyššie ocenenie – Čestné občianstvo mesta Čadca. Ocenenie im bolo udelené pri príležitosti 40. výročia založenia Detského folklórneho súboru Kelčovan ako vyjadrenie úcty a poďakovania za mimoriadne zásluhy pri rozvoji kultúry nášho mesta a jeho vynikajúcu reprezentáciu a šírenie dobrého mena doma i vo svete.

Dlhoroční pedagógovia a folkloristi, manželia Kužmovci, 40 rokov pôsobia ako umeleckí vedúci DFS Kelčovan, z toho 30 rokov na pôde Domu kultúry v Čadci. Svojou prácou, svojimi znalosťami a profesionalitou, obetavosťou a neúnavnosťou pri hľadaní a objavovaní klenotov našej ľudovej kultúry, vytrvalosťou, trpezlivosťou, invenčnosťou a nezlomnou energiou mimoriadne pozitívne vplývajú na kultúrny život Čadce a jej občanov. Pripravili množstvo krásnych projektov a umeleckých programov, ktoré zviditeľnili mesto Čadca a jeho kultúru. Významne formovali osobnostný i umelecký rozvoj desiatok čadčianskych detí a ich rodín. Vychovali mnohé výrazné umelecké osobnosti, ktoré sa venujú ľudovému umeniu, kultúre a hudbe. V minulosti pôsobili aj ako aktívni členovia FS Kysučan a MSZ Kysuca.

Manželom Kužmovcom k oceneniu srdečne blahoželáme a prajem im veľa zdravia, šťastia a úspechov do ďalšieho života.

Mgr. Pavol Kužma

Nar. 17. februára 1942, Čierne pri Čadci

Po absolvovaní Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici pôsobil v rokoch 1971 – 1990 ako učiteľ matematiky a telesnej výchovy v Čadci a v Turzovke a ako riaditeľ ZŠ vo Vysokej nad Kysucou – Hornom Kelčove. V rokoch 1990 – 1999 viedol Kysucké múzeum v Čadci a odbor kultúry Krajského úradu v Žiline. Od polovice 60. rokov pôsobil ako člen DS Jána Palárika v Čadci a sólista FS Kysučan.

V roku 1972 založil spoločne s manželkou pri ZŠ vo Vysokej nad Kysucou – Hornom Kelčove Detský folklórny súbor Kelčovan (od roku 1982 pôsobí pri DK v Čadci), ktorý významnou mierou prispel k zviditeľneniu Kysúc a Slovenska v zahraničí. Od roku 1982 pôsobí súbor pri MsKS – Dome kultúry v Čadci (dnes KIC mesta Čadca) a patrí k špičkovým umeleckým telesám mesta Čadca. Pod vedením P. Kužmu sa Kelčovan vypracoval medzi vrcholné folklórne súbory na Slovensku, stal sa viacnásobným laureátom národných súťažných prehliadok, uskutočnil stovky vystúpení na prestížnych domácich a zahraničných festivaloch (Česká republika, Francúzsko, Španielsko, Turecko, Poľsko, Chorvátsko, Taliansko, Anglicko, Nemecko, Rakúsko, Nórsko, Maďarsko, Bulharsko). K najvýznamnejším úspechom patrí hlavná zlatá cena Zlatý Ajhasson na Svetovom festivale hier vo francúzskom Mathé v roku 1981. Popri práci v oblasti folklóru sa venoval aj výkonnostnému športu v atletike a rozvíjal svoj literárny a vokálno-interpretačný talent. V roku 1977 bol zakladajúcim členom a stal sa sólistom Miešaného speváckeho zboru Kysuca. Vo vedeckovýskumnej práci v oblasti ľudovej kultúry sa zameral na ľudovú pieseň a ľudové hudobné nástroje. Spolupracoval so Slovenskou televíziou, ako scenárista a dramaturg pripravil dva ucelené tematické programy s DFS Kelčovan (Drotári, Koničkári) a ako sólista účinkoval v profilovom televíznom programe Lúčnice. Ako riaditeľ Kysuckého múzea mal veľký podiel na komplexnej rekonštrukcii trate a mobiliáru Historickej lesnej železnice v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke, zaslúžil sa o jej vyhlásenie za Národnú kultúrnu pamiatku. Za svoju prácu získal množstvo vyznamenaní a ocenení, štátne vyznamenanie Za vynikajúcu prácu, Poctu ministra kultúry SR významným osobnostiam (1997).

Významnou mierou sa zapájal do kultúrneho života mesta Čadca, napomáhal jeho rozvoju, pripravil množstvo významných projektov, ktoré pozitívnym spôsobom zviditeľnili mesto Čadca  a jeho kultúru. DFS Kelčovan pravidelne a veľmi úspešne reprezentoval mesto Čadca na zahraničných festivaloch a tiež v partnerských mestách Čadce (Toruň, Żywiec). Spoločne                       s manželkou vychovali v DFS Kelčovan niekoľko generácií. Významne ovplyvnili osobnostný i umelecký rozvoj detí, ktoré počas 40 – ročnej histórie súboru prešli jeho bránami. Z mnohých sa stali výrazné umelecké osobnosti, ktoré sa naďalej venujú ľudovému umeniu, kultúre a hudbe.

Mgr. Amália Kužmová

Nar. 3. mája 1941, Vysoká nad Kysucou

Pedagogické vzdelanie ukončila v roku 1964 v Martine, ako učiteľka pôsobila v Oravskej Lesnej, vo Svrčinovci, v Turzovke a vo Vysokej nad Kysucou - Hornom Kelčove (v rokoch 1990 – 1995 ako riaditeľka). Bola členkou Divadelného súboru Jána Palárika v Čadci, 10 rokov účinkovala vo Folklórnom súbore Kysučan. Od roku 1972 so svojim manželom vedie Detský folklórny súbor Kelčovan, ktorý patrí medzi najlepšie umelecké kolektívy na Slovensku a dosiahol mnoho výrazných úspechov pri reprezentácii našej vlasti v zahraničí. Venuje sa výskumnej činnosti v oblasti ľudovej kultúry, najmä so zameraním na ľudovú pieseň a zvyky. Od roku 1963 sa aktívne venuje rozvoju detskej výtvarnej tvorby na Kysuciach, výtvarné práce detí pod jej vedením obišli svet a získali množstvo ocenení na celoštátnych a medzinárodných výstavách (Výtvarný Trenčín, Bienále fantázie Martin, Francúzsko, Južná Amerika, Nórsko, Svetové múzeum detí a i.). V rokoch 1977 – 1990 spievala v Miešanom speváckom zbore Kysuca. Získala štátne vyznamenanie Za vynikajúcu prácu, najvyššie vyznamenania v rezortoch školstva a kultúry, Cenu pedagóga MŠ SR a ďalšie.

Pani Amália Kužmová spoločne s manželom zasvätila celý svoj život deťom a ľudovej kultúre. Vytvorili spolu desiatky hodnotných umeleckých programov a choreografií, ktorými prezentovali autentické ľudové zvyky a tradície Kysúc, ich piesne a hudbu. Na pôde Domu kultúry v Čadci strávili nespočetné množstvo hodín nácvikov, poctivej a obetavej práce s deťmi. Ich činnosť nesie tú najvyššiu známku kvality, profesionality a odbornosti. Rovnako cenný je aj ich ľudský profil.

Manželia Amália a Pavol Kužmovci sa tešia veľkej úcte a vážnosti v Čadci i v celom regióne Kysúc, ich prácu si vysoko cenia nielen laici, ale aj odborníci a vedci pôsobiaci v oblasti histórie, vedy a ľudovej kultúry na Slovensku. Sú nositeľmi čestného ocenenia a titulu Osobnosť Kysúc 2002.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk