Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mesto Čadca podporilo vydanie monografie o fotografovi Filipovi Lašutovi

Publikované: 05. 05. 2017 15:00

Osobnosť popredného slovenského divadelného fotografa a vydavateľa Filipa Lašuta, ktorého nedožité 72. narodeniny sme si pripomenuli 18. februára 2017,  je na Kysuciach dobre známa. Niekoľko desaťročí pravidelne navštevoval Kysuce a dokumentoval mnohé kultúrne a umelecké podujatia. V uplynulých dňoch vyšla rozsiahla monografia pod názvom FILIP LAŠUT, pocta divadelnému fotografovi. Vydal ju Michal Lašut - Vydavateľstvo FOMI, s.r.o. Vydanie publikácie podporilo aj Mesto Čadca, nakoľko v značnej miere prezentuje aj činnosť čadčianskych divadelných ochotníkov a kultúrny rozvoj na pôde nášho mesta. Monografia bola prezentovaná v Čadci i v Rakovej v rámci jubilejnej 50. Palárikovej Rakovej.

Monografia približuje život a rozsiahle dielo Filipa Lašuta (nar. 18. 2. 1945, Vrútky), predstavuje najvýznamnejšie celoslovenské prehliadky divadla a umeleckého slova (Scénická žatva, Hviezdoslavov Kubín, Palárikova Raková, Štúrov Zvolen, Belopotockého Mikuláš, Gorazdov Močenok, Rozprávačské Lodno), niektoré folklórne festivaly (Turčianske slávnosti folklóru, FF Ochodnica, Oščadnická heligónka) a ďalšie festivaly a kultúrne podujatia národného i medzinárodného významu, približuje činnosť a úspechy popredných divadelných ochotníckych súborov i detských divadiel a divadiel poézie na Slovensku (Čadca, Brezno, Trnava, Partizánske, Stupné, Hubová, Dubové, Martin, Zeleneč, Poprad, Liptovský Hrádok, Košice, Bratislava, Spišská Nová Ves a ďalšie). Filip Lašut viac než 40 rokov fotografoval dianie na poli slovenského ochotníckeho divadla a veľká časť publikácie je venovaná práve tejto téme. Publikácia zaznamenáva aj ďalšie jeho aktivity – dokumentáciu a vydávanie publikácií, pohľadníc, kalendárov, profilov osobností slovenských dejín a literatúry, propagačné materiály miest a obcí, kultúrnych inštitúcií, realizáciu tematických výstav a pod. Zaujímavou časťou publikácie sú aj spomienky a vyznania mnohých osobností Slovenska, s ktorými F. Lašut dlhodobo spolupracoval a s ktorými ho viazali hlboké priateľské putá.

Publikácia má formát A4, obsahuje 172 strán a viac než 340 kvalitných čiernobielych i farebných, prevažne divadelných, fotografií. Má kvalitné grafické spracovanie i tlač. Publikáciu odporúčame zakúpiť aj do fondu mestských či obecných knižníc a taktiež môže byť vynikajúcou učebnou pomôckou v rámci regionálnej, literárnej či výtvarnej výchovy, ako aj iných príbuzných predmetov v rámci vzdelávania na základných či stredných školách.

  • Autori publikácie: Mišo A. Kováč, Katarína Šulganová, Michal Lašut
  • Jazyková úprava: Tomáš Mikolaj
  • Grafická úprava a návrh obálky: Michal Lövinger, Michal Lašut
  • Vydavateľ: FOMI, s.r.o. Martin, Michal Lašut, 2017
  • Cena publikácie: 10 eur.

Záujemci si môžu publikáciu zakúpiť v Dome kultúry v Čadci a v Informačnom centre v Čadci (Mestský dom).

..................................

Na Kysuce chodil Filip Lašut veľmi často a rád, z Kysúc pochádzal jeho otec (Vysoká nad Kysucou) i jeho manželka (Zborov nad Bystricou). Dlhé roky spolupracoval s viacerými kultúrnymi inštitúciami (Dom kultúry v Čadci, Kysucká galéria, Kysucké múzeum, Kysucké kultúrne stredisko), mestami i obcami Kysúc (Čadca, Raková, Turzovka, Lodno, Ochodnica) dokumentoval ich podujatia, pripravoval tematické výstavy a vydával rôzne propagačné materiály, pohľadnice, kalendáre a pod. Osobitnou kapitolou je jeho pôsobenie ako fotografa v rámci najstaršieho slovenského tematického divadelného festivalu Palárikova Raková, dokumentoval ju od roku 1974 do roku 2011. Dokumentoval aj ďalšie podujatia na Kysuciach – Novoročný trojkráľový koncert a Bartolomejský jarmok v Čadci, Rozprávačské Lodno, FF Ochodnica, Beskydské slávnosti, Oščadnická heligónka, regionálne detské divadelné prehliadky a premiéry divadelných súborov v Čadci, Kysuckom Novom Meste, Staškove, koncerty a tematické programy zdravotne postihnutých detí zo Stružielky v Čadci. Bol dlhoročným spolupracovníkom a aktívnym členom Kysuckej kultúrnej nadácie i Spolku priateľov Turzovky.

Jeho život vyhasol v dôsledku tragickej nehody 13. apríla 2012.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk