Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mesto Čadca v znamení dvoch výročí

Publikované: 10. 01. 2018 13:00

V prológu Novoročného trojkráľového koncertu (6. 1. 2018) sme si po prvýkrát pripomenuli aj dve významné historické udalosti, ktoré sa zapísali do života Čadce. 9. januára 2018 uplynulo 240 rokov odo dňa, kedy jedna z najmocnejších a najosvietenejších európskych panovníčok, cisárovná Mária Terézia, podpísala výsadnú listinu, ktorou povýšila Čadcu na mestečko s právom usporadúvania 4 výročných jarmokov. Čadca tak získala mestské výsady, ktoré podporili jej ďalší hospodársky rozmach a osídľovanie. Stala sa administratívno-správnym, obchodným a remeselným centrom horných Kysúc. Tento dátum, ktorý patrí v histórii nášho mesta i regiónu k tým najdôležitejším, priamo nadviazal na rok 2017, kedy sme si pripomenuli 300 rokov od narodenia Márie Terézie (počas nedávnych sviatočných dní sme mohli bližšie spoznať túto veľkú ženu aj vďaka veľmi zaujímavému dvojdielnemu koprodukčnému televíznemu filmu).

Osmička sa viaže aj s ďalším letopočtom, ktorý zasiahol do diania nášho mesta a v chladných decembrových dňoch roku 1848 priviedol na jeho pôdu významných slovenských dejateľov – Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a ďalších predstaviteľov slovenského dobrovoľníckeho zboru. Meruôsmy rok a pôsobenie Slovenskej národnej rady v Čadci zanechali hlbokú stopu, prispeli k nárastu a prehĺbeniu slovenského národného povedomia obyvateľov mesta i priľahlých obcí. Veď práve na pôde Čadce, 6. decembra bola vydaná Výzva k národu slovenskému. Správa mesta sa, hoci len na veľmi krátky čas, dostala do slovenských rúk. K dobrovoľníkom sa pridalo 30 miestnych obyvateľov, mesto opustili nadránom 7. decembra.

V revolučnom roku 1848 zasadili naši predkovia pri kostole niekoľko líp. Dnes sú z nich nádherní, mohutní a tichí svedkovia minulosti. Udalosti pripomína aj pamätník – monolit s reliéfom slovenského dobrovoľníka, ktorého autorom je sochár Vojtech Ihriský (predtým sa nachádzal na budove starej fary). Autormi pamätníka sú Pavol Muška a Vladimír Macura. Slávna minulosť sa zrkadlí a ustavične pripomína aj v názvoch ulíc – Hurbanova, Štúrova, Janka Kráľa. Hurbanov odkaz a meno už niekoľko rokov hrdo nesie aj čadčianske gymnázium.

Uvedené výročia si budem rôznymi formami pripomínať po celý kultúrny a spoločenský rok 2018.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk