Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mesto je krok od rekonštrukcie verejného osvetlenia

Publikované: 10. 03. 2014 10:00

Ako stovky ďalších slovenských miest i Čadca má sieť verejného osvetlenia v zlom stave. V niektorých častiach mesta už situácia neznesie odklad. Nie je dobrá pre mesto, ani ako poskytovateľa služieb, ani ako finančného správcu, ktorý chce dobre hospodáriť, s minimálnymi nákladmi .

Poplatky za energiu nie sú totiž malé - práve pre zastaraný systém. Žiarovky nezodpovedajú európskym normám i moderným technológiám, ktoré garantujú menšiu spotrebu.

Rozsiahla rekonštrukcia verejného osvetlenia je na spadnutie. Mesto sa púšťa do investície pričom z mestskej kasy nevytiahne ani cent, nepožičia si z banky, aj keď je projekt finančne náročný. Okolo 5 mil. Eur.

Obnovu osvetlenia vykryje totiž dodávateľ stavby. Mesto bude investíciu 15 rokov splácať z ušetrených peňazí za dodávku energie novými šetriacimi technológiami. Cenový rozdiel medzi súčasnými a budúcimi platbami za energiu by mal byť výrazný.

Dodávateľ vymení časť starých stožiarov, všetky svietidlá, všetky rozvodové skrine a stĺpy ktoré ohrozujú bezpečnosť, pribudne osvetlenie na prechodoch pre chodcov, zvýši sa intenzita svietenia na požadovanú európsku úroveň .

S rekonštrukciou by malo mesto začať v priebehu pár týždňov po odsúhlasení investície poslancami a podpísaním zmluvy s dodávateľom.

Koncom roka teda osvetlí Čadcu „nová žiara“.

Primátor Milan Gura: „Je to jeden z ďalších krokov, ktoré sme si na začiatku vo vedení určili ako úsporný a efektívny mechanizmus pre mesto. Každá rodina vie, v akej miere sa energie podieľajú na vysokých alebo nízkych nákladoch domácnosti a ako veľa môže rodina ušetriť, keď narába s energiami opatrene a šetrne. Nízke energetické náklady sú základnou abecedou dobrého gazdu a hospodára. Ak chceme byť v Čadci zodpovední, nemôžeme inak postupovať.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk