Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mesto učí deti separovať

Publikované: 20. 04. 2015 14:45

Separovanie odpadu patrí medzi základné atribúty civilizovaného obyvateľstva. Nový zákon o odpadoch, ktorý prednedávnom schválili poslanci, má ľudí motivovať viac separovať. Mesto Čadca sa rozhodlo tento cieľ splniť viacerými spôsobmi, nakoľko si uvedomuje, že separovanie je do budúcnosti jedinou cestou, ako zveľaďovať životné prostredie. Jednou zo série náučných aktivít je účinná osveta zameraná na deti.

V rámci programu odpadového hospodárstva usporiadalo oddelenie životného prostredia na ZŠ Rázusová náučnú prezentáciu pod názvom "Ako zachrániť prírodu". Hlavným motívom stretnutia bolo žiakom ukázať a naučiť ich pracovať s odpadmi, tzn. separovať.

Prvá časť pozostávala z teoretickej časti. Prostredníctvom video prezentácie sa žiaci oboznámili s procesom odpadového hospodárstva. Po teórii sa žiaci zamerali na praktickú časť, kde súťažili v zaradení odpadoch do správnej kategórie. Ten, kto správne zaradil jednotlivé komponenty, dostal sladkosť.

Podľa vyjadrenia vedúcej odd. životného prostredia Emílie Ďuranovej, najväčší ohlas zaznamenala pasáž, v rámci ktorej sa dozvedeli, ako dlho príroda bojuje s odpadmi. Vedeli ste napríklad, že plastový kelinok sa rozkladá 70 rokov, plastová fľaša 100 rokov či igelitový sáčok 25 rokov?

V závere prednášky sa rozbehla živá diskusia, kde si žiaci utvrdili získané informácie, či prípadne doplnili nové.

Mesto Čadca si plne uvedomuje, že chvíľu potrvá, kým sa dostane na úroveň 50% vyzbieraného odpadu, čo je aj sľub vlády SR vo EÚ. Práve deti sú tou skupinou, kde sa MsÚ rozhodol začať. Rýchlo si osvoja správne návyky a pochopia, že každý plast, papier či sklo pomáhajú chrániť životné prostredie.

V podobných aktivitách bude mesto Čadca pokračovať aj na ďalších základných školách.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk