Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mesto získalo dôležitý majetok, realizácia Domu športu môže začať

Publikované: 07. 07. 2015 09:30

Iniciatívu primátora mesta a predvolebný sľub sa podarilo naplniť už po niekoľkých mesiacoch. Poslanci schválili odkúpenie budovy na Ulici športovcov, ktorá nesie familiárne pomenovanie – tribúna, do vlastníctva mesta. Ťažko o nej v súčasnosti hovoriť ako o dominante športového areálu, ale ak si zoberieme do úvahy, že to je dvojpodlažná budova o pôdoryse 1000 m²,  tak ňou bezo spory je, alebo lepšie, v budúcnosti by mala byť, tak ako tomu bolo v dávnej minulosti.

Čo predchádzalo súčasnému stavu

Pre objektívny pohľad je nutný krátky návrat do minulosti. Málokto vie, že budova nebola nikdy vlastníctvom mesta. Dlhé roky, v podstate od svojho postavenia, patrila vtedajšej TJ ZZO Čadca, ktorá združovala všetky mestské šport/oddiely od futbalu, cez atletiku až po karate. Celý čadčiansky šport doplatil na nekoncepčné a nikým nekoordinované „rozoberanie“ majetku a správy športovísk v 90-tych rokoch 20. storočia, teda v čase pred zhruba 20-25 rokmi. Vtedy sa jednotlivé kluby po nežnej revolúcii osamostatňovali a delimitoval sa majetok. Tribúna pripadla novovzniknutému futbalovému združeniu, ktorý však mal od začiatku problém z jej režijnými a energetickými nákladmi, nehovoriac o nutnej rekonštrukcii. Postupne prestala fungovať ubytovňa, spodné priestory, zázemie pre šport (šatne, sociálne zariadenia, regenerácia) boli použiteľné len s prižmúrením oboch očí. Niekedy okolo roku 1999 prišiel ďalší zlom. Futbalový klub riešil zlú situáciu krokom, ktorý sa vtedy javil ako jediný možný – predal celý objekt, vyrovnal podlžnosti a s novými majiteľmi dohodol ďalšie využívanie bezplatne a na dlhšie obdobie – ústretový krok, možno a do istého času. Dohoda nebola zmluvne garantovaná, vedenia sa striedali a keď súkromný vlastník prestal podporovať futbal, bolo otázkou času, kedy zostanú nielen futbalisti, ale aj atléti a všetci, ktorí chceli priestory využívať (napr. organizátori maratónu) bez strechy nad hlavou.

Nepoužiteľné na reprezentatívne

Celý problém vyvrcholil až do fázy, keď sa mal platiť nájom, resp. mužstvá, vtedy v II. Lige východ, využívali zázemie na základe prosieb a dobrého slova, aj za to zrejme vďaka. Neudržateľný stav prešiel až do bodu, keď nebolo možné neudržiavané a nehodné spodné priestory ponúknuť športovcom. Futbalisti sa definitívne presunuli do skromných priestorov na juniorku (12 družstiev!), začala turistika tímov cez ovály a bojové podmienky, ktoré zväz rešpektoval len na základe výnimiek, maratón našiel zázemie pred Domom kultúry, atletika, v zmysle oddielov či jednotlivcov mládeže, prestala fungovať už dávnejšie.

Mesto muselo a malo povinnosť pomôcť

A to hneď z niekoľkých dôvodov. Športový areál, aký môže mať a akým kedysi disponovala Čadca, je priestorovo závideniahodný v rámci celej SR. Jeho súčasný stav je však, treba otvorene priznať, hanbou. Napriek tomu treba mať stále sny a vízie, bez nich sa nepodarí nič. Veď Čadca má v jednom priestore športovú halu, plaváreň, tenisové kurty, atletickú dráhu, hokejové/hokejbalové ihrisko, tri futbalové plochy (2x tráva, 1x škvára), prednedávnom pribudol skatepark a pri plavárni beachvolejbalové ihrisko. Ale... Stav areálu ako celku je stále žalostný. Zásadným dôvodom sú vlastnícke pomery. Opakujeme po niekoľkýkrát: Ani jedno z ihrísk nie je stále vlastníctvom športového klubu, ani mesta! Prečo bolo pomocná ruka, pripomeňme, že nie lacná, dôležitá a do budúcna, verme, aj koncepčná a rozumná? Je to prvý krok vo vysporiadavaní majetkových pomerov! Mestu patrí „len“ budova plavárne, haly a budova „juniorky“ pri plavárni, ale pozemky vôbec. Pozemok vo vlastníctve mesta je len pod a v okolí plavárne, pod a v okolí haly, pod a v okolí hokejbalového ihriska. Zostatok je nevysporiadaný. Je otázkou a na svedomí predošlých mocipánov na meste, prečo sa nevysporiadavalo v tzv. ROEP-e pred rokmi, kedy štát bez väčších problémov a hlavne s takmer nulovými nákladmi „zveroval“ pozemky dlhoročným užívateľom?! Nepochopiteľné a smutné. Kúpa tribúny je aj preto po rokoch ľahostajnosti prvým a dobrým krokom, mesto môže konečne investovať do svojho a na svoje.

Mesto Čadca pomohlo, treba však pokračovať

Široká verejnosť tiež nevie, že súčasťou budovy sú okrem klasických tribúnových miest na sedenie (pri pohľade od ihriska, 630 sedačiek) aj veľmi slušné a zrekonštruované administratívne a zasadacie priestory (vstup zozadu od parkoviska pri športovej hale). Verme, že v najbližších týždňoch sa začne s rekonštrukciou spodných priestorov, že sa kancelárie a solídna zasadačka ponúkne klubom na schôdzkové a organizačné akcie. Budova tribúny má potenciál ponúknuť domovský stánok a zázemie pre mnohé športy. Je to dobrá správa pre všetky športy, pre rodiny s deťmi, ktoré by pekný a upravený areál radi využívali napríklad len na prechádzky a oddych. Športovci v Čadci ďakujú a veria v ďalšie kroky  k skultúrneniu areálu.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk