Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mesto získalo peniaze pre opatrovateľky

Publikované: 02. 03. 2016 08:01

Keď sa do rozpočtu podarí dotiahnuť čo len euro navyše, mestská kasa sa hlbšie nadýchne. Príjmy zo štátu na rozvoj mesta nestačia, každé euro z iného smeru ako z podielových či mestských daní, má pre radnicu cenu zlata. Ekonómovia mesta majú vtedy druhé „Vianoce.“

V tomto smere sa podaril dobrý kúsok, keď v rámci európskych zdrojov cez Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny sme uspeli v projekte na opatrovateľské služby.

Nielenže získali na obdobie troch rokov nové zdroje na vykrytie miezd pre opatrovateľov, ktoré doteraz platila radnica z vlastného, navýšili kasu o prostriedky na ďalšie sily a rozšírili tak ponuku na možnosť opatrovania v domácom prostredí.

Dohromady momentálne v Čadci zamestnávajú 47 ľudí, 21 na plný úväzok, 15 na polovičný, čo je stav blížiaci sa počtu štandardného domova dôchodcov.  Ide o opatrovateľov, ktorí sa o patrovaného starajú v jeho domácom prostredí. Platí však, že opatrovateľ a opatrovaný nesmú byt vo vzájomnom príbuzenskom vzťahu a nesmú žiť v spoločnej domácnosti.

Stav zazlmluvnených opatrovateľov nateraz stále nie je naplnený. Mesto stále prijíma žiadosti o priatie do pracovného pomeru.

V Čadci sa okrem týchto služieb starajú o dôchodcov aj vo vlastnom mestskom zariadení. V budove bývalej základnej školy na ulci A. Hlinku postavilo mesto Viacúčelové zariadenie pre seniorov a už niekoľko mesiacov v ňom nachádza útočisko desiatky ľudí.

V budove domova je veľkokapacitná jedáleň. Ponúka služby nielen vlastným klientom, ale i dôchodcom v rámci mesta a občanom s nepriaznivým zdravotným stavom.

Na výstavbu domova sa rovnako i v tomto prípade podarilo radnici získať prostriedky mimo rozpočtu. 1,5 milióna eur zaplatili za prestavbu pomocou európskych peňazí.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk