Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mestská polícia v Čadci získala prvé miesto

Publikované: 26. 10. 2016 12:00

Dňa 27. septembra 2016 sa uskutočnilo vyhodnotenie  národného kola súťaže  Európska cena za prevenciu kriminality /ECPA/, ktorá bola v tomto roku zameraná na prevenciu kriminality páchanej na senioroch.

1. miesto získala Mestská polícia Čadca, s projektom: „Chráňme sa navzájom".

Tento projekt je zameraný na aktívnych seniorov, ktorí sú ochotní  zapojiť sa do dobrovoľníckej činnosti zameranej na návštevy, najmä samostatne žijúcich seniorov, priateľov a známych s cieľom informovať ich o projekte pod názvom „Chráňme sa navzájom“ a taktiež pasívnych seniorov, ktorí sú príjemcami informácií o vlastnej  potrebe väčšej ochrany a bezpečnosti.

V tomto projekte ide najmä o občiansku solidaritu seniorov, vybudovanie si dobrých seniorských vzťahov, ochranu vlastného majetku a vlastnej bezpečnosti. Prvoradým zámerom projektu je vyškolenie aktívnych seniorov, ktorí majú záujem o takúto dobrovoľnú činnosť.

Cieľom projektu je aj zvyšovanie bezpečnosti samostatne žijúcich  seniorov, posilňovanie samostatného zodpovedného rozhodovania seniorov, posilňovanie vlastných kompetencií, minimalizovanie trestnej činnosti podvodníkov páchanej na seniorov, podpora integračných aktivít, možnosť zapojenia sa do dobrovoľníckych aktivít. Pre seniorov boli pripravené aj vzdelávacie tréningy za účasti príslušníkov mestskej polície, štátnej polície a sociálnych pracovníkov, ktoré sú orientované na zapojenie aktívnych seniorov do prevencie kriminality

v našom meste. Seniori sa oboznámili  s konkrétnymi prípadmi, ktoré sa stali, s cieľom poukázať na spôsoby, ktoré podvodníci využívajú (podvodníci v oblekoch verzus podvodníci v teplákoch). Dostali návody a odporúčania čo treba robiť, ak sa dostanú do podobnej situácie a čoho sa majú vyvarovať. Informovali sme ich o nových taktikách a metódach, aké používajú najmä na samostatne žijúcich seniorov.  Ďalej ich informujeme na čo si majú dávať pozor, aby  neuľahčovali zlodejom a podvodníkom ich prácu (pin kód uložený spolu s bankomatovou kartičkou, kľúče pod kvetináčmi, podpisovanie rôznych zmlúv, kúpa kradnutých vecí, pôžičky peňazí cudzím ľuďom a podobne).

Vyškolení seniori (dobrovoľníci) dostali informačné brožúry, nálepky na dvere s dôležitými telefónnymi číslami, aby v prípade podozrenia hneď vedeli, kde majú volať, zápisníky, kde si vedú evidenciu oslovených seniorov.

Víťazný projekt "Chráňme sa navzájom" bude reprezentovať Slovenskú republiku v európskom kole súťaže, ktoré sa uskutoční 14. - 15. decembra 2016 v Bratislave.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk