Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Milan Gura: Odkedy doma separujeme, potrebujeme o jednu tretinu menšiu nádobu

Publikované: 26. 03. 2015 13:30

Separovanie odpadu je vážnou témou civilizovaných krajín. Problém nás reálne zasahuje, je hrozbou, ktorú musí človek vyriešiť. Nie je možné, aby ľudstvo ďalej produkovalo tony odpadu bez toho, aby za to zaplatil vysokú daň v „krachujúcom“ životnom prostredí. Európska únia, ktorej sme súčasťou, tlačí na členské krajiny, aby riadne separovali. Oproti iným krajinám sme v triedení ešte v plienkach.

Prečo primátor Čadce Milan Gura separuje?

Jednak som presvedčený o tom, že ide o správnu vec, ktorá pomáha životnému prostrediu a v konečnom dôsledku, keďže som zodpovedný za toto mesto a viem, koľko reálne v Čadci zaplatíme za odvoz smetí, chcem ísť príkladom. V meste musíme separovať, musíme sa v tomto smere zlepšiť. Tým, že znížime náklady na odvoz, znížime i náklady aj jednotlivcovi a domácnostiam.

Odkedy Gurovci separujú a čo všetko sa u Vás doma triedi?

Tak korektne a naplno triedime asi rok. Aj pred tým sme sa snažili samozrejme tie základné veci vytriediť ako je papier, sklo a plasty. To sú také prirodzené zložky. Dnes separujeme i tetrapaky, plechovky, nebezpečný odpad, doma na záhrade máme kompost.

Ako je primátor spokojný so separovaním v Čadci?

Nelíšime sa od priemeru v iných mestách. Miera separovania je nízka a my musíme urobiť veľa preto, aby sme zmenili svoje návyky. Nie preto, že si to niekto vymyslel - je to dobré pre nás samých. V západných krajinách, kde je vysoká miera triedenia odpadu sa ani nepozastavia nad tým, že treba oddeliť papier od kovových strún alebo hliníkové viečko od plastu.

Ako mesto Čadca uvažuje ďalej v oblasti výšky poplatkov za odpad?

Máme jedny z najmenších poplatkov na Slovensku, ak nie najmenší a to napriek tomu, že mesto výrazne dopláca na odvoz odpadu. V parlamente prešiel nový zákon o odpadoch a pre samosprávy budú platiť nové pravidlá, ktoré prinútia mestá a obce zreálniť ceny za odpad. Preto je veľmi dôležité, aby sme sa všetci naučili korektne separovať. Čim viac odpadu vytriedime, tým menej zaň zaplatíme.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk