Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Milan Toman: Čadca bola vždy centrom telovýchovy

Publikované: 07. 12. 2015 14:45

Vybudoval stovky kilometrov turistických trás, lyžiarskych a bežkárskych tratí, zorganizoval desiatky športových a turistických akcií, je milovníkom Kysúc a Čadce ako raja turistiky a telovýchovy. Príroda je jeho druhým domovom. Milan Toman z Čadce je jedným z ďalších úspešných Čadčanov, ktorí svoj život nepremrhali a majú čo ukázať verejnosti . Bude mať 88 rokov. Jeho vysoký vek sa dá na jeho výraze tvári však len ťažko postrehnúť.

Ako sa charakterizujete, pán Toman, akým ste človekom?

Mám pozitívny vzťah k práci a k ľudom. Obetoval som celý svoj život, aby som na Kysuciach niečo zanechal a poukázal na to, akí tu žijú pracovití a nábožní ľudia.

Vyštudoval som ekonomickú školu, ale zďaleka som nebol len ekonómom, ale aj murárom, maliarom, dlaždičom, obkladačom, propagátorom, organizátorom.

To, čo ste urobili pre turistiku na Kysuciach, Vám nejeden môže závidieť. Čo z toho všetkého Vám najviac utkvelo v pamäti?

Podarilo sa veľa akcií, ktoré mali odozvu u verejnosti a počítali sme návštevníkov na tisíce. Medzi nimi spartakiáda v Čadci, kde bolo 4000 ľudí. V roku 2000 som založil medzinárodný zimný lyžiarsky zraz, ktorý v tomto roku slávi 9.ročník. Vybudoval som Kysuckú lyžiarsku magistrálu, ktorá má 116 km a ktorá nadväzuje na trasy do Čiech a Poľska.

Podarilo sa Vám postaviť i viacero turistických budov a ubytovní.

Áno, je ich šesť. Chata Tri kopce, hotel Husárik, chata Koliba na Rači atd. Treba ale povedať, že nesmierne úsilie vynaložili ľudia z Telovýchovnej jednoty Lokomotíva Čadca. Bez nich by sa to nikdy nepodarilo. Pomáhali technikou, ľuďmi. Boli úspešným základom celej roboty. Ľudia vtedy pomáhali bez nároku na odmenu.

Vždy ste mali pozitívny vzťah k prírode?

Od malička. Bol som lyžiarom a turistom. Stal som sa členom reprezentačného lyžiarskeho družstva Československa. Vyhral som niekoľko pretekov, medzi nimi preteky, ktoré usporiadali ešte Nemci na Jurošáku v Čadci. Mal som blízko k prírode a k športu.

Lyžiari Vám môžu byť vďační za obľúbené lyžiarske stredisko Veľká Rača. Ste jeho otcom -zakladateľom. Keď vznikalo v 60-tych rokoch, boli tam len holé pláne a kopce, inak nič.

Nebola tam ani cesta, ani chaty, žiaden vlek. To všetko sa nám podarilo urobiť doslova holými rukami, nadšením pre vec.

Máte ešte stále chuť tvoriť?

Áno, stále pokračujem v budovaní nových turistických chodníkov, opravujeme s kamarátmi lavičky v turistických lokalitách. Staviam pece – udiareň, krby. Zapájam sa do organizovania turistických zrazov a akcií.

Chodievate i na svoju chatu tu na Kysuciach, v jednej z osád. Aj dnes sa tam chystáte. Čo tam v zime robíte?

To, čo každý iný vo svojom dome. Okolo domu je vždy robota. Nie je chvíľa, kedy by nebolo do čoho pichnúť. Je to pre mňa relax.

Aký je Váš vzťah k Čadci?

Je to prekrásne horské mesto. Je to európske bežkárske centrum. Má Javornícku magistrálu, Bystrickú magistrálu, Kysuckú magistrálu a potom je Moravská a Beskydská magistrála. Na bežkách ste za 10 min zo všetkých strán. Čadca je na trojmedzí. Hraničí s Poľskom a Českom. To je pre Čadcu veľkou výhodou. Turisti z Česka a Poľska tu nájdu obrovské možnosti. Nehovoriac o blízkom lyžiarskom centre Veľká Rača. Mesto ohraničuje päť kopcov. Kyčera, Vojty, Jurošák, Capkov vrch a Drahošanka. To sú všetko nádherné príležitosti na turistiku. Máme byť naozaj na čo hrdí.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk