Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Nádvorie Palárikovho domu je po rokoch opäť dôstojným miestom

Publikované: 28. 08. 2013 10:45

Ide o významný, výnimočný priestor v Čadci – takzvané génium loci. Budova Palárikovho domu bola po požiari v roku 2004 zhoreniskom, ktorého okolie sa po rokoch podarilo zmeniť na oddychovú zónu. O jeho obnovu museli zabojovať obyvatelia mesta, podpísali petíciu proti odpredaju pozemkov, o ktoré sa snažilo bývalé vedenie radnice. Súčasní poslanci spolu s primátorom Gurom odpredaj zastavili a schválili investičný projekt na jeho obnovu.

Na rekonštrukciu námestia zastupiteľstvo pôvodne vyčlenilo 200 tisíc eur. Verejnou súťažou sa ale podarilo ušetriť desiatky tisíc eur.

Rekonštrukciou sa zlepšila priechodnosť (odstránenie starého verejného osvetlenia) medzi Ulicou 17. novembra a Palárikovou ulicou, ktorá je dnes priestrannejšia. Vybudovalo sa schodisko s bezbariérovým prístupom, pribudla fontána, nové verejné osvetlenie, plastika Palárikovho domu, ktorú vyhotovil akad. sochár Jozef Mundier. Obnovil sa aj kamerový systém.

Súčasťou prestavby je aj inštalácia úplne nového informačného systému. Čadca je štvrtým slovenským mestom so špeciálnymi prvkami – presklenými svietiacimi infokioskami. Návštevníci mesta a jeho obyvatelia získajú prostredníctvom infotabúľ všetky informácie o dianí v meste.

Palárikovo námestie

História Palárikovho domu

Kedysi to bola významná kultúrna ustanovizeň. V roku 1922 vznikol pri príležitosti stého narodenia Janka Palárika nápad na výstavbu Palárikovej divadelnej dvorany. V roku 1926 bol položený základný kameň. Budovu postavili zo zbierok a pôžičky miestneho odboru Matice slovenskej v priebehu dvoch rokov. Premietali sa tu filmy, hralo sa divadlo, uskutočňovali sa telovýchovne a spoločenské akcie. Po roku 1949, keď došlo k zrušeniu Matice, vzniklo kino Palárik, okresná knižnica a okresný osvetový dom. V roku 1960 prestavali hlavnú sálu na širokouhlé kino a v roku 1978 pribudla prístavba budovy pre sídlo Kysuckého múzea (jedine tú požiar čiastočne ušetril) a Malej scény. Dva roky po revolúcii bola budova vrátená miestnemu odboru Matice slovenskej. Ku koncu sa stala trhoviskom pre tovar z Číny. Požiar v máji 2004 budovu zničil. Na jej obnovu mesto hľadá investora.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk