Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Naše zážitky zo školy v prírode

Publikované: 05. 05. 2016 13:30

Sychravé pondelkové ráno 18. apríla 2016 začalo pre deti z Materskej školy SNP Čadca tak trochu netradične, hoci nie po prvýkrát. Po minuloročných vynikajúcich ohlasoch rodičov i detí aj tento rok vyštartovali šikovné pani učiteľky so 16-timi deťúrencami do školy v prírode, tentokrát do najdlhšej slovenskej dedinky – do Oščadnice. A takto sa to celé začalo:

I napriek rannej nepriazni počasia nás naši rodičia ochotne doviezli na autobusovú stanicu v Čadci, odkiaľ si nás ako štafetové kolíky prevzali naše milé pani učiteľky a spoločne sme nastúpili na náš týždňový pobyt mimo domova, mimo rodičov i materskej školy. Po príchode do už na prvý pohľad prívetivého hotela Gájuz v Oščadnici, sme si vybalili svoje veci, posilnili sa chutným obedom a keďže nám prialo aj počasie, vybrali sme sa na prvú krátku turistickú prechádzku na Kalváriu, kde sme si vypočuli príbeh o ukrižovaní Ježiša Krista. Cesta späť lesom bola čarovná, hľadali sme stopy rôznych zvierat, snažili sa napodobniť ich zvuky a hádali sme, aké zvieratko v lese najskôr uvidíme. Prvý deň ubehol ani sme sa nenazdali a čakala nás prvá noc v neznámom prostredí, azda prvý krát bez rodičov. Zvládli sme ju na jedničku.

Náš druhý deň sa niesol v športovom duchu. Doobeda sme navštívili a vyskúšali dve ihriská pod Kalváriou. Na jednom, ktoré bolo vybavené rôznymi posilňovacími zariadeniami, sme sa „namakali“ takmer ako v našej školskej telocvični, na druhom zase vyšantili ako sa na deti patrí. Otestovali sme svoje zručnosti na hojdačkách, či kolotoči a nechýbala ani šmýkačka. Aktívny deň sme zavŕšili v hotelovom bazéniku.

Športovo naladené pani učiteľky nám i nasledujúce ráno pripravili rôzne súťažné aktivity. Na dvore pri hoteli sme sa pretekali v loptových hrách, hádzaní krúžkov, fúkaní do bublifukov i skákaní vo vreci. Dokonca ani po obede nám nedali vydýchnuť, zbalili sme si svoje malé ruksáčiky a vyštartovali sme na celkom namáhavú turistiku na Veľkú Raču. Výdatný obed mal teda svoje opodstatnenie, rovnako ako aj večerný kúpeľ v hotelovom bazéne, ktorý bol pre nás príjemnou odmenou po tomto vydarenom športovom dni.

Do predposledného rána nás síce zobudil prízemný mrázik, ale ten so sebou priniesol aj krásne slniečko. V očakávaní našich rodičov a na ich privítanie sme na chodník pred hotelom nakreslili kriedami rôzne veselé obrázky. Po príchode rodičov a hlasnom zvítaní sme sa spoločne autami vyviezli na parkovisko pod Veľkú Raču. Tam sa na nás všetkých usmievala zo zjazdovky ďalšia pešia túra. Tak hor sa na to. Na vrchole sme si ešte všetci zasúťažili v triafaní do stromu šiškami a akoby nestačil náš „vysokohorský“ výstup, aj v behaní. S rodičmi, ktorí sa s nami na týchto aktivitách nezúčastnili a leňošili na slniečku na dvore pred hotelom, sme potom za odmenu opekali, rozprávali si zážitky, hrali sa a súťažili. Bol to krásny a vydarený deň a nás čakala už len posledná noc. Síce sa naše pani učiteľky obávali, že po odchode rodičov nastane slzavé údolie, ale my sme nesklamali a hrdinsky sme sa vyspali do nášho piateho, posledného dňa.

Tento sme už prežili oddychovejšie, zbalili sme si naše veci, pani učiteľky zhodnotili náš spoločný týždenný pobyt v prírode a rozlúčili sme sa s domácimi i s krásnym dvorom pri hoteli Gajúz, kde tajne dúfame, že nás ešte v budúcnosti radi prijmú. Oddýchnutí rodičia prišli pre naše kufre a všetky veci odviezli naspäť do materskej školy. Z programu nás čakalo už len jediné – spoločný návrat autobusom domov k netrpezlivým rodičom a kamarátom, zvedavým na všetky naše zážitky a dojmy. Bol to krásny týždeň, blízko a zároveň ďaleko od domova. Ostane nám ešte dlho v pamäti a budeme naňho radi spomínať. Týždeň v prírode plný všakovakých aktivít i zážitkov, ktoré sme si s nadšením zakresľovali do našich malých denníčkov, aby sme sa s nimi mohli hrdo podeliť a chváliť rodičom, súrodencom či kamarátom. Nelenili ani pani učiteľky, celý čas nás hodnotili a rozdávali nám včeličky takmer za všetko – za obrázky v denníčkoch, za spanie, jedenie, zdolávanie športových prekážok, za poriadok vo veciach i za celkové naše správanie. Dúfame, že sme ich nesklamali.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk