Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Nech je Studénka mementom pre živých

Publikované: 20. 08. 2015 13:45

Pri vlakovom nešťastí v Studénke sa na chránenom priecestí zrazilo v rýchlosti 110 km/h Pendolíno s kamiónom. Výsledkom sú traja mŕtvi. V tomto prípade bez viny nie je ani štát. Pre nedostatok peňazí sa zmena priecestia na mimoúrovňové stále odkladala. Ak sa aj u nás plánuje jazdiť do 160 km/h, čím sa staneme súčasťou európskeho železničného systému, nesmú tam byť priecestia!

Na Slovensku máme 2131 priecestí, z toho zabezpečených 1079. Znižovanie priecestí v porovnaní z rokom 2009 – ubudlo ich iba 89. Počet nehôd na priecestiach v roku 2014 bol 49, z toho smrteľných 11.

Premietnime si to na Čadcu, kde sa plánuje premena súčasnej pôvodnej železničnej trate na vysokorýchlostnú. Celkom máme v meste 6 priecestí. Ak opomenieme nebezpečné kríženie cesty I/11 a prejazdu makovského vlaku, zostávajú nám na tejto trati ešte dve. Jedno pri krytej plavárni, kde už bolo niekoľko vážnych dopravných kolízii. Priecestie oproti nemocnici vykazuje vysoký stupeň ohrozenia prejazdu z dôvodu neprehľadnosti a zvýšeného pohybu vozidiel a ľudí súvisiacich s  nemocnicou. V súčasnosti nemá žiadne opodstatnenie a malo byť zrušené.

Na rýchlikovej trati v časti Horelica, kde premáva Pendolíno, sú dve priecestia. U Lemeši sú závory a signalizácia, čo by na súčasnú premávku aj vyhovovalo. Bude vyhovovať aj pri 160 km rýchlosti?

Druhé priecestie je u Mravca, ktoré už dnes z pohľadu dnešnej premávky nevyhovuje. Problémom je stúpanie na trať z oboch strán. Priecestie je už dnes problémové a neprehľadné. Obdobné priecestie s nábehom sú v obci Dunajov a pred KNM.

Nástupište na stanici Čadca - mesto je kapitola sama o sebe. Pri pomyslení, že expresy na zástavke v dôsledku bezpečnostného rizika tam dnes chodia rýchlosťou 60 km/h, výstavba vysokorýchlostnej trate stráca opodstatnenosť. Vo svete je bežné, že odstup medzi prechádzajúcim rýchlikom a čakajúcimi na vlak je od 1,5 m a viac. Nech je mementom prípad, keď sa cestujúci v čase prechádzajúceho rýchlika pošmykol. Nebyť duchaprítomnosti ostaných, možno by pribudol ďalší kríž na cintoríne. Pritom nedávno bol postavený obchvat a v rámci toho sa mal riešiť priestor nástupišťa na zástavke. Pokiaľ sa nestane smrteľný úraz .... prosto na Slovensku je to tak.

Na záver poznámka. Nové výdobytky vedy a techniky nám uľahčujú život. Modernizáciou trate ušetríme zo Žiliny do Čadce 7 minút, len aby sme mali viac času. A my nemáme na nič čas, ženieme sa, aby sme ušetrili. Ak to pôjde týmto trendom, budeme mať čas, aby sme aj zomreli?

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk