Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Nemalé investície na Žarci skvalitňujú život sídliska

Publikované: 27. 10. 2014 15:00

Podobne ako na Kyčerke, tak i tu sa podarilo za posledné roky veľa vylepšiť. Od finančne nenáročných zásahov až po veľké investície.

Prvé dopravné ihrisko v meste

Po dlhých rokoch čakania mesto vybudovalo na Žarci dopravné ihrisko. Napriek tomu, že v Čadci je veľa školákov, znalosti z dopravnej výchovy sa museli dovtedy učiť v provizórnych podmienkach.

Samospráva uspela v grante Ministerstva vnútra SR, ktoré poskytlo financie na vybudovanie areálu. Z novej plochy sa dnes teší veľa detí, najviac však predškoláci.

Ihrisko sa podarilo vybaviť ochrannými prvkami, ako sú vesty, prilby, kolobežky, korčule, dopravné značky a riadna svetelná signalizácia. Plochu tvoria cvičné vozovky a chodníky.

Deti sú najohrozenejšou skupinou v rámci cestnej premávky. Neznalosť dopravných pravidiel nielenže neospravedlňuje, ale ani nechráni ľudský život, preto výučba a návyky v rámci dopravy, sú nevyhnutnosťou i pre najmenších.

Materská škôlka v zime bez zimy

Predškoláci v škôlke na ulici Janka Kráľa v Čadci chodili svojho času do budovy v nelichotivom stave.

Takmer tridsaťročnú škôlku „zdobili“ staré okná, ktoré prepúšťali zimu. Do tried prefukovalo a na platbách za energie sa šetriť veľmi nedalo.

Minulý školský rok však priniesol predškolákom vynovené útulnejšie prostredie. Staré zdvojené okenice, nevyhovujúce požadovaným tepelným vlastnostiam, nahradili nové - plastové s dvojitým sklom.

Budovu sa zateplila, namaľovala a zrekonštruovaná bola aj strecha.

Tamojšiu škôlku navštevuje okolo 180 detí. Rekonštrukcia budovy stála mesto okolo 122 tisíc eur. Malou sumou 14 tisíc eur prispelo na obnovu i Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR . Ostatné hradila radnica z bankového úveru, ktorého čerpanie schválila väčšina poslancov na rokovaní mestského zastupiteľstva. Medzi tými, ktorý tento návrh nepodporili, bol aj poslanec zo Žarca, ktorého deti danú škôlku navštevujú.

Milan Gura. „Viem, ako dlho čakali v škôlke na opravu budovy, ktorá bola v havarijnom stave... Viem, čo znamená pre deti dopravné ihrisko, i to, aké je dôležité pre chodcov nové zábradlie pri chodníku. Či ide o malé alebo veľké investície, všetky sú nasmerované k zlepšeniu kvality života obyvateľov. Verím, že sa nám darí v tomto smere robiť, čo sa dá. Spoločnými silami s poslancami naprieč politickým spektrom. Spájame sily na prospech obyvateľov Čadce.“

Ďalšie investície

Na Žarci sa podarili vybudovať dve nové detské ihriská, plus jedno na Kukučínovej ulici. Pribudli nové parkovacie miesta, nová komunikácia na ulici Janka Kráľa so spomaľovacími retardérmi. Na sídlisku sa osadili nové lavičky, nové schodisko pri Bille, nové zábradlie na chodníku k domovu dôchodcov. Mesto doplnilo a opravilo množstvo drobnej architektúry. V týchto dňoch otvorili oficiálne malý obchvat Čadce, ktorý významnou mierou pomôže zlepšiť dopravnú situáciu na sídlisku.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk