Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Nestarnúci jubilant Ivan Čierny

Publikované: 03. 04. 2013 13:00

Ivan Čierny s primátorom Milanom GuromĽuďom, ktorí napriek svojmu pokročilému veku nestrácajú mladícku sviežosť a výkonnosť, mnohí iba ticho závidia. A majú na to naozaj vážny dôvod. Veď tých, čo počas svojho doterajšieho života získali toľko zásluh, že by si mohli dopriať takzvaný zaslúžený odpočinok a napriek tomu ostávajú stále čulí, svieži, výkonní, plní dobrých nápadov, do uskutočnenia ktorých sa púšťajú s mladíckou vehemenciou, nie je až tak veľa, aby nevynikali spomedzi svojich rovesníkov alebo aj mladších, ktorí už dávno rezignovali, hodili flintu do žita ako sa hovorí alebo ktorým pokračujúce zdravotné ťažkosti zabraňujú realizovať ich mladícke či dospelácke sny.

Medzi takých šťastlivcov patrí nepochybne čadčiansky rodák, plukovník PhDr. Ivan Čierny, zaslúžilý majster športu, člen Slovenského olympijského výboru a nositeľ ďalších čestných titulov a vyznamenaní, ktorý sa v týchto dňoch dožíva krásneho životného jubilea - trištvrte storočnice.

Starší Čadčania a jeho rovesníci si ho ešte pamätajú ako mladíka, ktorý lámal československé atletické rekordy vo viacbojoch a v behu na 110 metrov prekážok a mnohonásobne reprezentoval svoju vlasť aj v zahraničí. Obliekal si síce pretekársky dres klubu z Třinca, ale iba preto, lebo v Čadci neboli podmienky na výkonnostný šport. Prirodzeným postupom sa ako 30-ročný dostal do armádneho športového klubu v Banskej Bystrici, kde v nasledujúcich tridsiatich rokoch pokračoval vo svojej pretekárskej, neskoršie, po absolvovaní FTVŠ aj trénerskej a postupom rokov riadiacej činnosti. V rokoch 1990 až 2001 viedol Armádny športový klub ako jeho veliteľ. V tom čase pretekári z klubu reprezentovali Slovensko v siedmich športoch, spomedzi ktorých bol najúspešnejší vodný slalom. S jeho pôsobením je spojené budovanie tamojšieho štadióna, atletickej dráhy a strediska zimných športov na Králikoch. Aktívne sa venoval aj verejnej činnosti v Banskej Bystrici ako poslanec mestského zastupiteľstva, ktorého členom bol štyri volebné obdobia. S veľkým záujmom sa venuje práci v olympijskom hnutí, kde v súčasnosti zastáva funkciu predsedu olympijských klubov na Slovensku.

Do histórie rozvoja športu vo svojom rodnom meste sa zapísal nielen ako pretekár, ale aj ako spoluorganizátor slávneho Kysuckého maratónu od jeho samých začiatkov až do súčasnosti. Z jeho iniciatívy sa pred dvoma rokmi vytvoril na Kysuciach olympijský klub, ktorý v šírení olympijských ideálov a zapájaní mládeže do športu patrí k najaktívnejším na Slovensku. Vlani na stretnutí Spolku priateľov Čadce odovzdal primátorovi mesta Čadca putovný pohár, ktorý bude mesto udeľovať najlepšiemu pretekárovi zo Slovenska. Ako sám povedal, rád by na Kysuciach zorganizoval aj olympijský deň, no zatiaľ tomu prekáža neexistencia kvalitnej atletickej dráhy.

Ku gratulantom, ktorí s obdivom oceňujú mnohoročnú záslužnú prácu jubilanta a úprimne mu želajú, aby v týchto aktivitách mohol pokračovať a tešiť sa z ich výsledkov ešte mnoho - mnoho rokov, sa v týchto dňoch pripájajú aj členovia Spolku priateľov Čadce a nepochybne aj ostatní jeho rodáci, ktorí ho poznajú. Mnogaja ljeta!

Rudo Gerát

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk