Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Nestor turistiky a športu Milan Toman z Čadce oslavuje 90. narodeniny

Publikované: 02. 02. 2018 07:00

9. februára sa v dobrej fyzickej i duševnej kondícii dožíva krásneho životného jubilea – 90 rokov – veľký milovník a neúnavný propagátor športu a prírodných krás, nestor turistiky a lyžovania, čadčiansky rodák, roduverný Kysučan – pán Milan Toman. Myslím, že ho všetci veľmi dobre poznáme. Svieža chôdza, typické športové oblečenie s neodmysliteľným svetlým klobúk, no najmä – radosť zo života, priateľskosť, činorodosť, sústavný záujem o dianie v meste či regióne a závideniahodná vitalita – charakterizujú aj dnes tohto zaujímavého muža, ktorý celý svoj život venoval športu a rozvoju cestovného ruchu na Kysuciach.

Po ukončení svojej vlastnej aktívnej a úspešnej kariéry reprezentanta Slovenska a Československa v zjazdovom lyžovaní, dlhé roky vychovával a trénoval mladých lyžiarov. Neskôr sa jeho láska k prírode a tomuto krásnemu zimnému športu stála základom aj jeho profesionálneho pôsobenia. Stál pri zrode a spoločne so svojimi kolegami a priateľmi budoval či pomáhal budovať strediská zimných športov v Čadci (Husárik, Rieka), Skalitom - Serafínove, Makove, Ochodnici, Turzovke (Bukovina), Kysuckom Novom Meste (Ostré) a najmä má veľkú zásluhu na vybudovaní jedného z najväčších a najvyhľadávanejších turistických stredísk na Slovensku – v Oščadnici na Veľkej Rači, ktorá a stala jeho najväčšou celoživotnou láskou. Zasvätil jej takmer celý svoj život. K jeho skvelým počinom patrí aj vybudovanie ojedinelej bežeckej trasy, ktorú slovenskí, poľskí i českí turisti poznajú pod menom Kysucká lyžiarska magistrála (116 km). Tiahne sa hrebeňmi obcí Skalité a Oščadnica a ponúka prekrásne scenérie a výhľady. V nedávnej minulosti vybudoval turistickú rozhľadňu a kríž na vrchole Veľkej Rači, pri ktorom sa každoročne v letných mesiacoch koná aj sv. omša.

Milan Toman preukázal aj mimoriadne schopnosti ako organizátor mnohých športových a turistických podujatí miestneho, regionálneho, celonárodného i medzinárodného významu. Patrili k nim najmä zimné a letné zrazy turistov, rôzne turistické výstupy a výlety. Aktívne sa podieľal sa aj na príprave a realizácii tohtoročného 51. slovenského zimného zrazu turistov a 10. medzinárodného zrazu turistov, ktoré sa konali 25. – 27. januára v Oščadnici.

K jeho obľúbeným činnostiam patrí aj fotografovanie, lektorská činnosť, tvorba rôznych propagačných materiálov, turistických máp, pohľadníc, odznakov a výstav zameraných na šport a prírodu Kysúc.

Za svoju dlhoročnú aktívnu a obetavú prácu v telovýchove a športe získal mnohé ocenenia a vyznamenania – nielen na Slovensku, ale aj od českých a poľských partnerov. Je nositeľom čestného titulu Osobnosť Kysúc za rok 2001 a taktiež sa stal čestným občanom obce Oščadnica (2013). V roku 2016 si z rúk primátora Čadce Milana Guru prevzal Cenu mesta Čadca, ktorú si veľmi váži. Vysoko si cení aj Plaketu Slovenského olympijského výboru za
výrazné prispievanie k rozvoju olympizmu a športu, ktorá mu bola udelená v roku 2013. 

Milan Toman sa narodil a celý svoj život prežil v Čadci. Spoločne so svojou manželkou Máriou sa tešia zo svojich dcér Sylvie a Kataríny, už dospelých vnúčat Márie, Jakuba a Adama a pravnúčika Martinka.

Ku krásnemu životnému jubileu pánu Tomanovi srdečne blahoželáme, prajeme mu veľa zdravia, šťastia a životného elánu a ďakujeme za všetko prospešné, čo vykonal pre naše mesto a jeho obyvateľov. Veríme, že sa ešte dlho budeme stretávať na spoločných podujatiach v lone našej krásnej kysuckej prírody.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk