Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Neviete čo s použitým olejom? Mesto má pre Vás jednoduché riešenie...

Publikované: 07. 03. 2016 09:56

Mesto Čadca na úseku odpadového hospodárstva prichádza s ďalšou praktickou novinkou, ktorá v praxi výrazne pomôže občanom. Jedná sa o zber použitých olejov. Ide o zložku, s ktorou si mnohí z Vás nevedeli po použití poradiť a často krát končila buď v kanáli, alebo v komunálnom odpade, čo v praxi spôsobovalo veľké problémy.

Vedenie mesta vyriešilo tento problém a vyšlo občanom v čo najväčšej miere v ústrety. Odteraz môžu použitý olej odovzdať na prízemí v spoločnej úradovni MsÚ - pri zadnom vchode je umiestnená zberná nádoba na zber použitého oleja z domácnosti.

Olej môžete priniesť v uzatvorenej nerozbitnej nádobe, napr. PET fľaši s označením „jedlý olej“, alebo „motorový olej“ a vložiť do zbernej nádoby.

Menej odpadu na skládke, viac peňazí v peňaženke

Štvrtok 25.2 usporiadalo mesto Čadca v spolupráci s firmou JRK seminár „Všetko o kompostovaní a spracovanie biologického odpadu“. Seminár bol zameraný na kompostovanie biologického odpadu zo záhrad, zvyškov zeleniny, ovocia, lístia a pod.

Ide o veľmi jednoduchú a efektívnu metódu, ktoré prospieva životnému prostrediu a šetrí peniaze nás všetkých. Dôvod je úplne prostý. Kompostovanie je jednou z najúčinnejších ciest, ako znížiť množstvo komunálneho odpadu na skládke. Z prieskumov bolo zistené, že 45% odpadu vyvezeného na skládku tvorí biologický odpad, čo zbytočne vyťahuje z mestskej kasy nemalé peniaze.

Keďže mestu záleží na životnom prostredí a chce zachovať nízky poplatok za odpad, v rámci miest SR jeden z najmenších, zakúpilo tento rok ďalších 240 kusov kompostérov, ktoré bezplatne odovzdalo do užívania občanom, ktorí sa na seminári formou praktickej ukážky naučili kompostovať. V minulosti už mesto takto rozdalo 1000 kompostérov.

Priorita mesta – nízky poplatok

O tom, že vedenie mesta sa neustále snaží zlepšovať podmienky na separovanie, svedčí aj skutočnosť, že Čadca ako jediná  okrese poskytuje kompostéry bezplatne.

Vážení občania, treba si uvedomiť, že čím viac odpadu vyseparujeme, tým menej budeme platiť za odpad. Nový zákon o odpadoch totiž hovorí jasnou rečou – poplatok za odpad bude odrážať reálne náklady na zber, zvoz a uskladnenie odpadu na skládku. Mesto bude neustále vytárať podmienky na čo možno najnižšiu cenu. Miera, s akou tieto podmienky prijmete, bude odrážať aj celkovú cenu už v roku 2017.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk