Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Nová vianočná výzdoba vdýchla mestu sviatočnú atmosféru

Publikované: 09. 12. 2013 13:00

K nadchádzajúcim najkrajším sviatkom roka neodmysliteľne patrí aj vianočná výzdoba. Vianočný strom je dlhoročnou tradíciou, nemôže chýbať v žiadnej domácnosti. Veľké vianočné stromy a tisíce svetiel a svetielok však zdobia nielen naše súkromné príbytky, ale aj naše mestá a obce. Najmä tie veľké sa pýšia bohatou svetelnou výzdobou, pestrými dekoráciami a svietiacimi objektmi, ktoré symbolizujú Vianoce. Do miest tak prichádza jedinečná sviatočná atmosféra, láka ľudí do ulíc, na stretnutia a posedenia s priateľmi. Mesto Čadca bolo v tomto smere v minulých rokoch až príliš skromné (na jeho adresu smerovala na túto tému aj častá kritika). Vianočné dekorácie, ktoré zdobili najmä pouličné lampy v centre mesta, síce pripomínali blížiace sa sviatky, no bolo ich veľmi málo (rokmi sa opotrebovali a niektoré sú už celkom nefunkčné) a nemohli vytvoriť tú správnu vianočnú atmosféru. Od roku 2011, kedy sa mestom prehnala veterná smršť a vyvrátila vianočný strom pred Mestským dom, chýba v centre aj táto dominanta.

Na základe týchto skutoční sa vedenie mesta rozhodlo, že zakúpi novú vianočnú výzdobu, ktorá by vytvorila v meste tú správnu atmosféru a čaro Vianoc. „Veľmi nám záleží na tom, aby bola vianočná atmosféra v Čadci autentická, aby mohli Čadčania spolu s návštevníkmi mesta oslavovať Vianoce aj v uliciach mesta,“ povedal primátor Milan Gura.

Novú vianočnú výzdobu tvoria najmä biele a modré svetelné reťaze a hviezdy na vianočné stromy, ktoré sa nachádzajú pred domom kultúry a v oddychovej zóne pri Palárikovom dome, kde vznikol nový spoločenský a komunitný priestor na vzájomné priateľské stretnutia a príjemné trávenie voľného času občanov i návštevníkov mesta. Na nových pouličných lampách na Palárikovej ulici boli inštalované pôsobivé a vkusné vertikálne svetelné závesy. Najmä pre radosť tých najmenších mesto zakúpilo originálneho trojmetrového svietiaceho snehuliaka (je inštalovaný v oddychovej zóne pri Palárikovom dome, na „Palárikovom námestí“), ktorý sa už počas Mikulášskeho sviatku stretol s veľkým nadšením. Fascinuje a priťahuje nielen deti, ale aj dospelých. Do nových svetiel a žiarivého nápisu Veselé Vianoce sa obliekla aj dominanta mesta – Mestský dom. Osvetlené tzv. „padajúcim svetlom“ (snowfall) sú aj dva stromy na rohu Matičného námestia. Tento typ svetla patrí medzi jedinečné svetelné dekorácie, ktoré sa perfektným napodobením sneženia radia medzi absolútnu špičku.

Celkové náklady na vianočnú výzdobu predstavujú čiastku 13 200 eur, z toho 9 513,60 eur predstavuje nákup a 3 686,40 eur prenájom (svetelné dekorácie na Palárikovej ulici). Vianočná výzdoba bola zakúpená a prenajatá od renomovanej spoločnosti Blue Butterfly Design, s.r.o. so sídlom v Prešove. Sme presvedčení, že sú to zmysluplne vynaložené finančné prostriedky a veríme, že vianočná výzdoba v meste prinesie všetkým jeho obyvateľom a návštevníkom radosť a potešenie, naše mesto bude krajšie a žiarivejšie, atmosféra v ňom bude príjemnejšia, priateľskejšia a skutočne vianočná.

Vianočná výzdoba bude v meste inštalovaná do 10. januára 2014.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk