Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

O Vojtovskom prameni

Publikované: 18. 08. 2015 13:00

Pramene odjakživa požívali v živote ľudí úctu. Pripomeňme si kladnú odozvu zo záslužného dramaturgického počinu ČTV zo spracovania seriálu o  všetkých prameňoch v  ČR. Lebo každý prameň maj svoj príbeh, svoju históriu, Vojtovský nie je výnimkou. Pramene sú malými prírodnými zázrakmi. Sú súčasťou našich životov, sú považované za krajinotvorné útvary, sú darmi prírody. Z  malých pramienkov sa rodia potoky, z  nich rieky, ktoré sú nepostrádateľné pre náš život. Pramene boli miestom stretávania sa miestnych pri významných udalostiach. Pramene majú význam pre naše životy, lebo sú zdrojom pitnej vody.

Tak, ako sa rozvíjal technický pokrok spojený so spoločenskými zmenami, význam prameňov sa vytrácal z našej pozornosti. Po roku 1970, vďaka aktivite ochrancov prírody, sa začal meniť vzťah k  prírode a tým aj k prameňom.

Jedným z  prameňov v  meste je Vojtovský prameň. V  roku 1973 bol prameň vyhlásený za prírodnú pamiatku. Pramení cca 500 m od osady autobusovej otočky u Vojty.

V  roku 2012 mesto zrekonštruovalo a  preskúmalo prameň. Pramene boli upravené krytými drevenými zrubovými strieškami, šindľom a  bola usadená informačná tabuľa. Takto turistická atrakcia zmenila vzhľad, stala sa vyhľadávaným miestom vychádzky. Výsledkom bolo objavenie ďalších dvoch prameňov. Vtedajšia obnova bola financovaná z  Environmentálneho fondu za spoluúčasti mesta.

Náučný chodník vedie okolo troch prameňov. Prvý prameň dostal pomenovanie ako Vajcovka 1. Druhý prameň je známy ako Vajcovka II. Hlavný prameň, v poradí tretí, nesie priliehavé pomenovanie ako Slaný prameň. Je charakteristický uvoľňovaním metánu. Podľa odborníkov je pravdepodobne prepojený na hlbšie geologické štruktúry flyšového pásma s výskytom čierneho uhlia alebo ropy.

Je asi osudom Slovenska, že zväčša všetko, čo sa rodí z  lásky a zo zanietenia, musí byť vandalmi zničené, čo neobišlo ani Vojtovský prameň. Mesto vďaka dlhodobej starostlivosti o kultúrne dedičstvo obnovilo zničený prameň prírodnej pamiatky. V týchto dňoch vybudovalo novú lavičku k tejto prírodnej pýche, na ktorú mi Čadčania môžeme byť právom hrdí.

Vážme si svoje okolie. Využime Vojtovský prameň na nedeľné rodinné vychádzky. Vytrvajme v  úsilí trvale vzbudzovať úctu k  prírode u svojich detí a  učitelia ku  svojich žiakom. Okrem poznania urobíme pre seba aj fyzický pôžitok. Výletom z Čadce ku prameňom a  späť budeme mať v  nohách 13 km. Nie je príjemnou kompenzáciou únavy poznanie čo máme?

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk