Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Od najbližšieho leta ušetrí mesto na kúrení každý rok hodnotu jedného rodinného domu

Publikované: 18. 11. 2016 15:15

Mesto Čadca sa na jar pustí do zateplenia mestského úradu vďaka zdrojom z Európskej únie. Tá finančne podporuje v aktuálnom období zateplenia verejných budov, aby znížila ich zaťaženosť  na energie a tým pomohla poklesu negatívnych vplyvov na životné prostredie. Vďaka tejto podpore a rekonštrukcii bude Čadca nasledujúcu vykurovaciu sezónu platiť o viac ako 90%  menej peňazí ako doteraz a ušetrené peniaze môže použiť v prospech skvalitnenia života občanov.

Ušetríme 50 000 € ročne

Akcia bude mať veľmi pozitívny vplyv na rozpočet mesta. V súčasnosti platí radnica ročne takmer 60 tisíc Eur za kúrenie. Mestu sa po zateplení budovy znížia náklady o viac ako 50 tisíc. V priebehu piatich rokov napríklad ušetrí 250 tisíc Eur, ktoré môžu ísť na budovanie nových ciest, chodníkov, do škôl či ďalších rozvojových projektov. Tie pomôžu skvalitniť  život občanov.

Pozitívny vplyv na životné prostredie

Tým, že  budova radnice nie je zateplená, uniká mimo jej múry množstvo tepla a zvyšuje sa požiadavka na vykurovanie. To všetko sa prejavuje v kvalite životného prostredia, ktoré sa napríklad zhoršuje vplyvom emisií z fosílnych palív. Tie sa vo veľkej miere  používajú na výrobu tepla.

V týchto dňoch finišuje radnica s výberom dodávateľa. Do verejnej súťaže sa prihlásilo niekoľko firiem. Uchádzajú sa o zákazku v hodnote od 600 do 800 tisíc Eur. Mesto zaplatí z celkovej sumy len 5%. Poslanci spolufinancovanie na projekte odklepli.

Mestský úrad v novom šate

V rámci rekonštrukcie vybraná firma zateplí parapetný priestor medzi oknami, zaizoluje strop pod kancelárskymi priestormi, vymení strešnú krytinu a zaizoluje pivničné priestory a obvodové steny a to z vnútornej i vonkajšej strany.

Súčasťou rekonštrukcie bude aj výmena vykurovacích telies a čiastočná výmena okien. To všetko sa bude v budúcom roku diať za plnej prevádzky radnice.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk