Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

OZ Náruč, PTC Čadca informuje: Pozor, rozmáhajú sa neoprávnené zbierky!

Publikované: 27. 09. 2012 10:30

V posledných rokoch sme si už zvykli stretávať v uliciach dobrovoľníkov, ktorí nás žiadajú finančne podporiť rôzne humanitné aktivity. Popri  celoslovenských zbierkach, akými sú Hodina deťom,  Deň narcisov či  Biela pastelka, prebiehajú po celý rok aj zbierky, ktorým sa v médiách nevenuje taká veľká pozornosť. Mnohé z týchto zbierok podporujú rovnako ušľachtilé ciele a ich organizátormi sú najrôznejšie organizácie pracujúce dlhodobo či  podľa potreby v prospech ohrozených skupín, akými sú ľudia z oblastí postihnutých povodňou,  víchricou či zemetrasením,  zdravotne postihnutí ľudia, deti z detských domovov  a podobne.

Ľudí v nešťastí je veľa a potreba pomoci a solidarity veľká. O to smutnejšia je skutočnosť, že sa nájdu takí, ktorí inštitút zbierky zneužívajú. V rozpore s etickými normami a právnymi predpismi  na vlastnú päsť chodia medzi ľudí, zneužívajú meno renomovaných  organizácií a v ich mene žiadajú, veľmi často mimoriadne nevyberavo a nátlakovo, dary od jednotlivcov či firiem. Takíto „zberači“ veľmi nešťastným spôsobom prehlbujú nechuť darcov podať ľuďom v núdzi pomocnú ruku. Navyše vrhajú tieň na organizácie, v mene ktorých žiadajú pomoc. Keďže aj v Čadci a okolí sa čoraz častejšie stretávame s osobami, ktoré sa neostýchajú s dieťaťom na rukách vymáhať dary pre ten či onen detský domov či detské centrum, považujeme za potrebné upozorniť občanov, že takéto vymáhanie peňazí je nezákonné a neetické.

Nezákonné preto, že ich „zbierka“ nie je povolená, nie je známy účel zbierky a už vôbec nie je garantované, že vyzbierané peniaze neskončia vo vrecku samozvaného zberača či zberačky.

Neetické preto, že sa považuje za neprípustné a nekorektné, aby zberači vyvíjali na darcov nátlak prostredníctvom emocionálneho vydierania (s dieťaťom v ruke)  a tiež preto, že poškodzujú dobré meno organizácií, v mene ktorých neoprávnene vystupujú.

Ak patríte k ľuďom, ktorí neváhajú pomôcť, kde treba, nenechajte sa takýmito samozvanými zberačmi zneistiť a odradiť. Je totiž veľmi jednoduché zistiť, či je zbierka legálna a či poslúži dobrej veci. Organizácie, ktoré  vykonávajú zbierky na verejnoprospešný účel, svojich zberačov vždy viditeľne označia svojim logom a  vyzbroja ich  povolením na zbierku, zapečatenou pokladničkou a informáciami o tom, komu a na čo poslúžia vyzbierané prostriedky.  O využití výnosu zbierky sa darcovia spravidla môžu dozvedieť tiež z médií, prípadne  z výročných správ organizácie, ktorá zbierku iniciovala.

Blížia sa Vianoce - čas, kedy ľudia viac než inokedy otvárajú svoje srdcia a pomáhajú blížnym. Aby naša pomoc našla toho správneho adresáta, pomáhajme srdcom aj rozumom. Iba vtedy pomáhame adresne  a správne!

OZ Náruč Pomoc deťom v kríze , PTC Čadca

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk