Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Peter Lariš: Myslím, že prvú tohtoročnú kalamitu sme zvládli dobre

Publikované: 06. 02. 2015 12:16

Slovensko žije v týchto dňoch pravou februárovou zimou. Krajinu pokryla „beloba“ a to nielen na horách, ale i v uličkách miest celého Slovenska. Návaly snehu počas prvého februárového víkendu priniesli radosť, spolu  s ňou ale žiaľ i smutné chvíle, keď na východe krajiny vyhasli pri nehodách ľudské životy. Na Kysuciach sa zatiaľ podarilo situáciu udržať v štandardných koľajach – zdá sa bez vážnejších tragédií.   Cestári musia byť ale v nepretržitej pohotovosti. O aktuálnom stave zimnej údržby v Čadci sme sa rozprávali so šéfom mestského podniku Petrom Larišom.

V čase, keď robíme tento rozhovor, je v meste a v okolí situácia so stavom vozoviek pomerne pokojná. Snehu síce napadalo za posledné dni dosť, ale vozovky sú dobre upravené a zjazdné.  Máte relatívny pokoj?

Nie tak ako naznačujete. Samozrejme, keď nesneží, situácia na cestách je pokojná, tak aj my sme v relatívnom pokoji. V zimných mesiacoch sme ale 24 hodín v pohotovosti. Na Kysuciach si nikdy nemôžeme byť istí, čo prinesú ďalšie hodiny, aj keď predpovede počasia nám vedia veľa napovedať a varovať nás pred prípadnými problémami. Ale situáciu nedokáže skomplikovať len sneh ale i dážď, ľad a silný vietor. Preto treba byť stále v strehu a riadne pripravený.

Minulý víkend riadne povykrúcal cestárov.

Áno. Za pár hodín  napadlo 50 cm snehu. Do ulíc sme povolali všetko čo sa dalo. Na pomoc sme zavolali subdodávateľov. Prišlo nám pomôcť 7 traktorov, nakladač s radlicou, traktorbager + plus naša technika a ľudia.  Všetko sme sústredili do centra mesta, aby bolo priechodné. Myslím, že sme situáciu zvládli dobre. Nehovoriac o tom, že nám v krízový moment vypadla Liazka, ktorá má už 28 rokov. Ale zvládli sme to.

Aj v tomto prípade asi platí, že je dôležité dobre sa na sezónu pripraviť.

Dobre schválený plán zimnej údržby je náš základný dokument podľa ktorého sa riadime, keď príde sneh. Komunikácie sú zaradené do kategórií. V prvej sú najfrekventovanejšie cesty, chodníky a plochy, ktoré sa udržiavajú ako prvé a v ďalších sú hlavne prímestské a ostatné menej frekventované ulice, ktorých údržba sa vykonáva následne.  Rovnako dôležitý je plán pohotovostných služieb vodičov a  plán dispečerskej služby. Riadi totiž celú zimnú údržbu.

Čo technika?

K príprave patrí namontovanie pluhov, sypačov na vozidlá a celkovú kontrolu  pred zimou. Taktiež  sú veľmi dôležité zásoby posypovým materiálom a soľou. Vždy sa snažíme o to, aby sme nemuseli použiť toľkokrát  používanú výhovorku: „Tento rok nás zima zaskočila. Pravdou ale je, že máme problémy s technickým stavom  vozidiel, ktorý je už za hranicou svojej životnosti. Mestský podnik  služieb vyžíva traktory, nákladné vozidlá, chodníkovú frézu.  Spomenul som, že v dôležitej chvíli nám odišiel odhŕňač. Je veľmi starý a potrebuje generálku. To všetko stojí peniaze. Vybavenie nepostačuje na pokrytie a zabezpečenie zimy na celom území mesta.

To znamená, že si vypomáhate externými vozidlami? Povolávate na pomoc súkromníkov?

Celkovo sa staráme o 135 km ciest, 22 km chodníkov, početných verejných priestranstiev, parkovísk, námestí, schodísk, mostov, lávok. S technikou, ktorú vlastníme, ale aj pracovníkmi, by sme neboli schopní udržiavať či už cestné, ale aj ostatné objekty v zjazdnom stave.  Aj preto na toto obdobie uzatvárame zmluvy so subdodávateľmi, ktorí nám pomáhajú počas zimy. Jedná sa hlavne o prímestské časti, ale aj niektoré mestské úseky ciest. Celkovo máme zazmluvnených  7 traktorov s radlicami vrátane obsluhy. V prípade kalamitných stavov nám vypomáhajú ďalší dodávatelia.

Ktorá  z posledných  zím bola najnáročnejšia z hľadiska údržby?

Každá zima je iná. Napríklad pred tromi rokmi v januári napadli  storočné snehy a bol vyhlásený výnimočný stav na Kysuciach a samozrejme aj v Čadci. Niektoré osady sa nám podarilo sprístupniť ťažkou vojenskou technikou až za 4 dni. Hneď po tejto extrémnej snehovej nádielke prišiel odmäk  a topiace sa ľady a ľadochody zapríčinili ďalší výnimočný stav. Všetko riadil krízový štáb a mnohí sme skoro mesiac  nespali. Buď sme boli v práci, alebo neustále v pohotovosti. Naproti tomu predminulá zima bola zasa veľmi dlhá a nesmierne náročná na údržbu. I keď snehu bolo menej, problémy nám robila dennodenná tvorba  poľadovice na  cestách a chodníkoch.

Práca mestského podniku v zime je asi dosť odlišná od tej letnej.  Je náročnejšia?

V prvom rade je odlišná pracovná doba.  Vodiči sú 24 hodín v pohotovosti a v prípade potreby vyrážajú do ulíc. Taktiež ostatní pracovníci sú využívaní hlavne na čistenie schodov od snehu a ľadu, frézovanie chodníkov.

Ako môžu obyvatelia Čadce pomôcť mestu, aby bola zima čím najmenej komplikovaná?

Samozrejme sme radi ak nás občania upozornia na nedostatky a prípadné chyby. Potešilo by nás ale, ak by vedeli a hlavne chápali to, že ak naraz napadne veľa snehu, nemôžeme byť hneď a hlavne všade. Musíme sa riadiť plánom, ktorý schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Taktiež nám robia veľké problémy nezodpovední vodiči, ktorí svoje autá odstavia na kraj cesty, mimo vyhradené parkoviská a tým blokujú prejazd odhŕňačom a sypačom. Ak chcú obyvatelia na niečo dôležité v oblasti údržby ciest upozorniť, aj v čase kalamity je dôležité aby volali dispečing. Číslo pevnej linky je 4323064 alebo mobil 0907819682.

Spolupracuje mesto počas zimy s vyšším územným celkom, ktorý sa stará o cesty II. a III. triedy.

Samozrejme v rámci zákonných možností. Hlavne je to v oblasti informovania a predávania požiadaviek občanov. Mnohí Čadčania si ale mylne myslia, že o všetky cesty sa stará náš mestský podnik. Často sme neoprávnene kritizovaní a mnohokrát aj neslušne napadaní za to, za čo vlastne vôbec nemôžeme.

Koľko stojí mesto zimná údržba? Máte dosť zdrojov ako mestský podnik?

Ako sa hovorí, peňazí nie je nikdy dostatok. Musíme robiť s tým, čo máme schválené v rozpočte.  Samozrejme zimná údržba je jednou z najdôležitejších odvetví, ktoré mesto musí pre svojich občanov zabezpečiť. Ročne podľa dĺžky a intenzity zimy sú aj náklady rozdielne. Napríklad  v rokoch 2005-2006, keď  bola silná a dlhá zima sa minulo približne 36O tisíc Eur. Naproti tomu v rokoch 2008-2009 to bolo 25O tisíc.  V období 2012-2013  -  204  tisíc Eur  a v kalamitnom roku zo storočným snehom sme zaplatili zaokrúhlene 300 tisíc Eur. Iba samotná dvojtýždňová kalamita zhltla z toho 111 tisíc Eur.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk