Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Peter Lariš vyzýva Čadčanov: Nemajme strach a postavme sa vandalizmu

Publikované: 01. 12. 2017 13:00

Potom čo zamestnanci Mestského podniku služieb Čadca pred sviatkom všetkých svätých dokončili obnovu časti spadnutého múru cintorína, neznámi sprejeri ho o pár dní postriekali a znehodnotili . Vedenie mesta sa rozhodlo veci riešiť razantne a podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. O nebývalom vandalizme v Čadci sme sa v krátkosti porozprávali s riaditeľom Mestského podniku služieb Petrom Larišom.

Vaši zamestnanci investovali v októbri veľa námahy do opravy zadnej časti múru cintorína, čo všetko sa podarilo zrekonštruovať?

Opletenie cintorína, ako ste správne spomenuli, jeho zadnú časť, pretože hrozilo jeho zrútenie. Postavili sme prakticky úplne nový múr. Zároveň sme opravili spodnú časť oplotenia od ulice 17. Novembra.

Osadili sme nový povrch, ktorý bol rozpadnutý a zvetraný. To všetko sa podarilo dokončiť pred sviatkom všetkých svätých a pamiatky zosnulých. Mali sme tak naplánované, aby návštevníci Čadce a jej obyvatelia, mohli dôstojne spomínať na svojich blízkych.

To, čo Vaši zamestnanci a radnica prefinancovala, iní za pár minút znehodnotili a zničili. Ako to vnímate?

Ani neviem, čo mám k tomu povedať. Vandalizmus v Čadci je nebývalý. Je to hyenizmus, škodenie druhým, neváženie si práce iných. Chodím po mestách, všímam si situáciu inde, ale to, čo je v Čadci ... sa mi nechce ani komentovať.

Po dohode s primátorom mesta sme sa rozhodli podať trestné oznámenie a chrániť majetok mesta. Takto to ďalej nejde.

Nie je to len prípad cintorína, ale vidieť to aj na poškodzovaní lavičiek, ničení smetných nádob, zastávok. Ľudia si nevážia to, čo mesto pre svojich obyvateľov robí. Je to absurdné. Miestami mám pocit, že to nie je náhodná vec ale plánovaná a organizovaná. Som zmetený a priznám sa ajnahnevaný.

Ako si vysvetľujete, že v Čadci pribúdajú takéto prípady?

Podľa môjho názoru to súvisí aj s tým, že sme k vandalizmu ľahostajní. Bojíme sa poukázať na vinníkov, pričom mnohí vedia, najmä v prípade čiernych skládok, kto je ich tvorcom. Špeciálne to platí na sídliskách. Táto ľahostajnosť k okoliu a k tomu, čo sa deje okolo nás, nie je dobrou vizitkou. Pýtam sa. Je to strach alebo ľahostajnosť, ja si skôr myslím, že ľahostajnosť.

Na sídliskách býva množstvo rodín a nie je predsa možné, aby si niekto nevšimol, kto príde s autom k stojisku smetných nádob a odhodí ku kontajnerom pneumatiky alebo iný nadrozmerný odpad, ktorý tam nepatrí. Značku auta si vieme všetci napísať a nahlásiť ju. To by nám veľmi pomohlo, keby obyvatelia takýchto ľudí identifikovali.

Je veľmi ľahké kritizovať, že v meste nie je poriadok. Ale kto robí tento neporiadok? Primátor, ja, alebo niekto z mesta. No nie, robia ho obyvatelia samotných sídlisk, ktorí tam bývajú. Niekto z nich.

Chcel by som preto vyzvať ľudí a robím to už po niekoľkýkrát, aby sa nebáli nahlasovať znečisťovateľov a vandalov. Nebojme sa chrániť si spoločný majetok, nebuďme ľahostajní k vandalom a vandalizmu.

Aká škoda vznikla mestu znehodnotením cintorínskeho múru?

Nechcem strieľať od buka, ale určite niekoľko stoviek Eur. Plot je dlhý viac ako sto metrov. Je to plocha o veľkosti od 150 do 200 m2 a bude potrebné všetko premaľovať. Lebo nie je možné pretrieť iba časť múru, budeme musieť pretrieť celú plochu, aby bola farebne konzistentná.

Aká je podľa Vás šanca, že polícia odhalí páchateľa.

Mám poznatky, že polícia sprejerov monitoruje a vie ich dielo autorizovať podľa ich štýlu maľby – grafiky. Je možné, že v okolí na budovách sú kamery a bude možné, identifikovať páchateľov podľa záznamov z kamier.

Uvažujete o nejakých preventívnych opatreniach?

Hovorí sa, že najlacnejšie sú preventívne opatrenia. Len aké v tomto prípade. Toľko o tom hovoríme! Podľa mňa tu pomôže len prichytiť páchateľa pri čine a tvrdá konzekvencia. Nevidím inú možnosť.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk