Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Po sľuboch sa jazdiť nedá...

Publikované: 13. 04. 2017 12:30

Utorok 4. apríla sa konala tretia protestná blokáda cesty 1/11, tentokrát na priechode pre chodcov v Budatínskej Lehote. Počas hodinového protestu vyslali stovky protestujúcich kompetentným jasný a zreteľný signál - naša trpezlivosť došla, chceme urýchlenú výstavbu D3 Čadca - Žilina.

Milan Gura: "Neustále sľuby nám novú diaľnicu nepostavia. Už sa nenecháme opiť sladkými rečami. Čoskoro odovzdáme petíciu a budeme čakať na reakciu ministerstva. Ak nedostaneme záväzné stanovisko k urýchlenej výstavbe, naše protesty budú pokračovať a budú sa stupňovať. Sme odhodlaní a budeme bojovať do konca. Myslím, že Kysučania si to zaslúžia."

Veci sa pohli vpred, avšak...

Po druhej protestnej blokáde sa veci predsa pohli dopredu. Národná diaľničná spoločnosť informovala vo svojej správe, že lehota kompletného dokončenia D3 Čadca - Žilina sa presunula na rok 2022, pôvodné plány hovorili o roku 2026. AVŠAK za predpokladu, že budú garantované financie na výstavbu. Je to síce povzbudivá správa, ale petičný výbor toto ako garanciu neakceptoval.

Poklepali základný kameň

Organizátori akcie na mieste poklepali základný kameň kysuckej D3 vedúcej od Hričovského Podhradia až po Poľsko. Poklepali ho až osemkrát, keďže diaľnica je rozdelená na osem etáp, ktoré si prítomní mohli pozrieť na banneroch. Pri každom úseku sa vystriedal predstaviteľ samosprávy. Bol to symbolický a zároveň tragikomický moment, keď si uvedomíme, že podľa pôvodných plánov tu diaľnica už dávno mala byť. A aká je realita? Mnohé z kysuckých úsekov sú len v pláne...

Nechýbali kľúčoví zamestnávatelia

Priamo na mieste boli aj zástupcovia veľkých firiem v regióne. Ako povedal podnikový riaditeľ SCHAEFFLER, súčasná dopravná situácia bráni firme realizovať kľúčové investície, nehovoriac o probléme s dochádzaním do práce zo strany zamestnancov. Pre KIU je kľúčové diaľničné prepojenie s Českom nielen kvôli zamestnancom, ale aj spolupráci so sesterským závodom v Nošovicach.

Petícia ide do finále

Cieľ je splnený, petícia má cez 20 000 podpisov. V súčasnosti sa dolaďujú detaily a začiatkom mája ju chcú členovia petičného výboru spolu so "základným kameňom" odovzdať. Začiatkom leta by mala prísť odpoveď.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk