Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Po znížení ceny parkovného, radnica pripravuje ďalší ústretový krok

Publikované: 29. 04. 2016 10:00

Každodenné problémy s parkovaním na našich sídliskách pozná zrejme každý majiteľ auta. Mesto pripravuje nové opatrenia.

Nové opatrenia ešte v tomto roku

Ing. Milan Gura: Parkovaciu politiku ideme riešiť celoplošne, nielen v centre mesta, ale aj vo všetkých mestských častiach a na sídliskách.“ Začali prvé práce na koncepcii a systéme parkovania. Ako dodal: „Štart novej parkovacej politiky by sme chceli spustiť už v septembri“.

Mesto zverejní plán parkovania a zoznam ulíc, kde pribudnú aj nové parkoviská

Mesto sprístupní v elektronickej podobe všetky parkovacie plochy na sídliskách s podrobným popisom. Budú vytipované nové plochy, kde sa dobudujú nové parkovacie státia. Pasportizácia sa momentálne chystá v týchto dňoch. Zamestnanci vyjdú do ulíc a začnú terénny monitoring parkovísk v meste Čadca.

Radnica nedokáže garantovať parkovacie miesto pre každé jedno vozidlo. Chce ale vytvoriť nové  možnosti na parkovanie v blízkosti bydliska. Okrem toho jej má koncepcia pomôcť zistiť aj reálnu potrebu parkovacích miest do budúcna.

Radnica verí, že zavedenie nového parkovacieho systému prinesie pozitívne zmeny.

Jednotné značenie, vzhľad pod taktovkou radnice

Doteraz platilo, že užívateľ parkovného miesta si na svoje náklady zabezpečil zvislé a vodorovné dopravné značenie vyhradeného parkovacieho miesta. Po novom, za celý systém bude zodpovedať mesto. Na tento účel sa zakúpil v týchto dňoch aj tlakový stroj na značenie vodorovného dopravného značenia. Na mestský úrad chodí množstvo sťažností a podnetov od obyvateľov týkajúcich sa parkovania. Niektoré parkovacie miesta nie sú označené správne a aj rozmer parkovacieho státia je častokrát širší, ako by mal byť. Po novom, mesto presne podľa normy označí takéto miesta a je možné, že takto sa pár nových miest vytvorí. Podľa slov primátora mesta Ing. Milana Guru sa bude mestské zastupiteľstvo zaoberať aj novou koncepciou parkovania a zmenou Všeobecne záväzné nariadenie mesta o parkovaní a státí motorových vozidiel na miestnych komunikáciách a verejných priestranstvách v meste Čadca č. 103/2009.

Počet „rezervačiek“ by mohol klesnúť na polovicu

Dlhoročný estetický problém s dopravnými značkami s označením „RESERVE“  chce radnica taktiež riešiť. Množstvo tohto značenia nie je v súlade s platnou legislatívou. Majitelia značiek, ktoré nespĺňajú normy budú vyzvaní, aby takéto značenie odstránili. Mesto na svoje náklady označí parkovacie miesta v súlade s legislatívou a jedna značka bude pre päť státí.

Intenzívna kontrolná činnosť zo strany mestskej polície

Podstatné je, že nevymýšľame bič na vodičov, ale zámerom je nastaviť systém tak, aby prevažovali pozitíva nad negatívami. Väčšina poplatkov za verejné parkovanie na Slovensku je päťdesiat centov a vyššie za hodinu. Mesto neplánuje tento poplatok zvýšiť, ale plánuje zefektívniť výber z parkomatov.

Zhrnutie na záver

Mesto si od nového systému sľubuje zefektívniť parkovanie na sídliskách. Digitalizácia parkovacích miest prispeje k transparentnosti a vyvráti všetky pochybnosti ohľadom podozrení, že niekto má parkovisko „na čierno“. Obyvateľom ubudne povinnosť „maľovania“ parkovacích miest. Všetko bude vyznačené jednotne a esteticky. Vznik nových parkovacích miest ani netreba komentovať.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk