Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Počasie doprialo Čadci krásny hodový víkend

Publikované: 04. 09. 2015 16:00

Umeleckí drotárski majstri a ďalšie tradičné remeslá, pestrá paleta predajných stánkov a mnohorakých gastronomických pochúťok, bohatý kultúrny program, vynikajúce folklórne súbory, obľúbené hudobné skupiny a sólisti, tanečné a divadelné vystúpenia a ďalšie sprievodné aktivity naplnili vrchovato čadčiansky hodový víkend. Zavítali naň tisíce domácich i zahraničných návštevníkov. A v tomto roku sme si konečne užili aj veľa tepla a slnka. Už v piatok  večer počas festivalu Revival Night sa Matičné námestie zaplnilo do posledného miesta. Príjemná teplá noc návratov patrila v tomto roku najmä fanúšikom kapiel U2 a Roxette.

Sobota priniesla už tradične radosť aj detským divákom, zabávali ich herci Divadla HAAF s populárnou a dynamickou Zuzkou Haasovou. Podvečer patril folklóru a dobrej hudbe – vystúpili Kysucká muzika so speváčkou Jankou Holeštiakovou, domáci FS Kysučan a naši hostia z Mariánskych Lázní – členovia FS Marjánek. Predviedli skvelé vystúpenie a získali si obdiv divákov nielen v sobotu ale aj v nedeľu. Maximálnu pozornosť, nadšenie a stály aplauz prítomného publika patril aj hudobnému zoskupeniu Pacora trio, ktoré je na Kysuciach i v Čadci už dobre známe. Potešili a nesklamali ani v tomto roku, priniesli výnimočnú a originálnu zmes krásnych melódií a virtuozitu, ktorá pohladila srdce i dušu. Od prítomného publika si vyslúžili veľký potlesk a sympatie aj dvaja mladí gitaristi z partnerského mesta Toruń. O finále večera sa postarali žilinská AYA a vynikajúca Aneta Langerová, ktorej nádherná skladba Voda živá dala bodku za sobotným programom.

Nedeľa bola opäť krásna, slnečná a teplá. Už tradične vynikajúce výkony predviedli domáce folklórne súbory DFS Kelčovan, Orchester ľudových nástrojov i nové zoskupenie Kysuckí gajdoši s Paľom Kužmom a Gernátovcami. Veľký ohlas zaznamenalo aj spoločné vystúpenie kysuckých heligonkárov Evy Bacmaňákovej a Daniela Smolku. Divákov potešili aj členovia FS Mezříčan, ktorí pricestovali z ďalšieho nášho partnerského mesta – Valašského Meziříčí. Veľkým aplauzom sprevádzali diváci aj vynikajúci koncert skupiny Funny Fellows na čele s hudobníkom Romanom Féderom, ktorý bavil publikum nielen spevom a hrou na rôzne nástroje, ale aj slovom a inteligentným a nevtieravým humorom. V závere večera zneli v podaní kapely Kontraband, ktorej členom je aj čadčiansky rodák a skvelý hudobník Jozef Maták (brat Štefana Matáka – vedúceho skupiny Crown band)  známe a veľmi obľúbené hity Elánu. Kapela roztancovala celé námestie. O finále sa opäť postaral Zlatý slávik – zo Slovenska, niekoľkonásobný držiteľ tohto ocenenia – Peter Cmorík a jeho band. Diváci si od neho vyžiadali aj niekoľko prídavkov.

Už tradične sa v nedeľu dopoludní konala na Matičnom námestí aj slávnostná sv. omša. Celebroval ju vdp. dekan Emil Floriš spoločne s predstaviteľmi ďalších dvoch čadčianskych farností – Kýčerka a Milošová a našim vzácnym hosťom – vdp. Marekom Rumińskim, dekanom Farnosti sv. Jána Krstiteľa a sv. Jána Evangelistu z Toruńa.

Do Čadce na Bartolomejské hodové slávnosti zavítali aj delegácie z našich partnerských miest Toruň, Žywiec (PL) a Valašské Meziříčí (ČR). Za ich občanov nás oficiálne pozdravili Z. Fiderewicz, zástupca prezidenta mesta Toruń, Y. Wojaczková, zástupkyňa starostu mesta Valašské Meziříčí a M. Czul, zástupca starostu mesta Žywiec. Hostia prežili v Čadci a na Kysuciach bohatý program. Svoje sily si zmerali aj na priateľskom medzinárodnom golfovom turnaji v areáli Adventure golf v Oščadnici. Spolupráca medzi našimi mestami sa sústavne rozvíja a prehlbuje a veríme, že tak tomu bude aj naďalej.

V nedeľu pred sv. omšou bola už po deviatykrát slávnostne odovzdaná aj  Pocta  Karola Guleju. Z rúk Stanislava Mizeru, Dušana Mikolaja, Miroslavy Pijakovej – predstaviteľov Kysuckej kultúrnej nadácie, Ľubomíra Bernáta (vlaňajšieho držiteľa ocenenia) a primátora Milan Guru si ju prevzal bývalý známy slovenský moderný päťbojár, majster športu Peter Kurhajec z Bratislavy (nar. 9. 3. 1940), ktorý sa dlhodobo venuje aj tematike drotárstva.  Je nositeľom mnohých ocenení nielen v oblasti športu, ale aj v oblasti humanity, charity a porozumenia medzi ľuďmi. Je ideovým autorom mnohých významných projektov, o. i. aj objektu krištáľového srdca v drotárskych rukách, ktoré sa každoročne udeľuje ľuďom, ktorí sa zaslúžili o myšlienku spoločnej Európy.

Udeľovanie tohto ocenenia je súčasťou slávnostného programu Bartolomejských slávností v Čadci už niekoľko rokov. Ocenenie udeľuje Kysucká kultúrna nadácia so sídlom v Bratislave osobnostiam a tvorcom, ktorí sa výraznou mierou zaslúžili o šírenie a zachovávanie tradície výnimočného drotárskeho remesla, jeho propagácii a objavovaniu nových prameňov.

Návštevníci Čadce mali možnosť pozrieť si aj tri jedinečné výstavy. Dom kultúry pozýval na výstavu fotografií pod názvom Momenty zamrznuté v čase, ktorou sa prezentovali členovia fotoklubu Dobré svetlo. Galéria Čadca (Mestský dom) pozývala svojich priaznivcov na unikátnu výstavu Drotári 2015 – posuny tradície, ktorá predstavuje viac než 140 diel 62 slovenských i českých výtvarníkov a remeselníkov pracujúcich s drôtom. Výstava je organizovaná v spolupráci s Považským múzeom v Žiline a jej kurátorkou je Katarína Hallonová. Výstavu si môžete pozrieť ešte do 21. septembra. V areáli na ul. Športovcov (pri hokejbalovom ihrisku) potešila deti i dospelých výstava drobných zvierat, ktorú pripravila základná organizácia Slovenského zväzu drobnochovateľov.

Ani tento rok nechýbali veselý a tvorivý detský jarmok s mnohými zábavnými atrakciami a výtvarnými dielňami, hokejbalový turnaj, turistický drotársky pochod a ďalšie aktivity, ktoré potešili návštevníkov a občanov Čadce.

Veríme, že sa vám hodový víkend páčil, že ste prežili množstvo krásnych a príjemných chvíľ v kruhu svojich priateľov a rodín. Už dnes sa tešíme na naše budúcoročné spoločné hodovanie.

Ak máte nejaký dobrý nápad alebo návrh, ako obohatiť Bartolomejské hodové slávnosti, napíšte nám.

....................................................

Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca ĎAKUJÚ touto cestou všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii podujatia, ako aj  všetkým domácim i zahraničným účinkujúcim umelcom za ich vystúpenia a jedinečné zážitky.

ĎAKUJEME aj všetkým spoluorganizátorom a partnerom Bartolomejského hodového jarmoku a 11. ročníka festivalu Drôtománia Čadca 2015  za spoluprácu, priazeň a podporu.

Spoluorganizátori

Mestá Toruň, Žywiec, Valašské Meziříčí, Rímsko-kat. farnosti Čadca – mesto, Kýčerka, Milošová, Farnosť sv. Jána Krstiteľa a sv. Jána Evangelistu Toruń, Kysucká kultúrna nadácia, Považské múzeum v Žiline, Žilinský samosprávny kraj, Spolok priateľov Čadce, Mestský podnik služieb Čadca, Mestská polícia Čadca, TJ Lokomotíva Čadca, Kysucká hokejbalová únia, Slovenský zväz chovateľov – základná organizácia Čadca, Fotoklub Dobré svetlo

Partneri

OOCR Kysuce, SEVAK, a. s., COFELY, a.s., RIASTAV, spol. s. r.o., COOP Jednota, SD, TEMPRO – Stavebná firma, s.r.o., Kvetinárstvo Miroslava Budošová, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

Mediálni partneri

Kysuce, MY Kysucké noviny, KTV, RTVS – Rádio Regina, Rádio Frontinus

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk