Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Podvodníci lákajú od dôverčivých ľudí peniaze. Nezriedka sa vydávajú za hluchonemých...

Publikované: 20. 08. 2012 10:29

Pred supermarketom TEMPO hliadka Mestskej polície Čadca zadržala občanov Rumunskej národnosti, ktorí chceli od ľudí vylákať peniaze. Zbierku deklarovali tlačivom s hlavičkou UNICEF – Spolku pre hluchonemé. Kontrolou totožnosti bolo zistené, že ide o súrodencov - dvadsaťročného Danciu C. a šestnásťročnú Evu C. z Rumunska. Tieto osoby boli v našom meste zaistené už aj v minulosti.

Podľa doterajších skúseností je zrejmé, že vybraté peniaze neslúžia účelu, ktorý deklarujú na „hlavičkovom papieri“ spomínanej organizácie.

Ich postup pri vyberaní finančných prostriedkov je rafinovaný. Aby vzbudili súcit, hrajú hluchonemých, aby vyvolali dojem oficiality svojho konania, majú na okopírovaných tlačivách vyplnené príslušné riadky s menom, adresou darcov a aj sumou, ktorou im prispeli. Že sú to údaje, ktoré im nadiktoval a predpísal niekto, kto stojí v pozadí ich činnosti, je zrejmé. Takúto činnosť totiž skupina týchto „dobrovoľníkov alebo novodobých nevoľníkov“ vykonáva na území celého Žilinského kraja už niekoľko mesiacov.Rumunským občanom bola v zmysle priestupkového zákona uložená bloková pokuta a boli upozornení, že táto ich činnosť bude na území nášho mesta pozorne monitorovaná a okamžite sankcionovaná.

Touto cestou upozorňujeme všetkých občanov, aby nenaleteli takýmto podvodníkom. Vyzbierané peniaze totiž končia v rukách tých, ktorí neváhajú zneužiť súcit iných pre vlastné obohatenie. Na túto prácu pritom zneužívajú iných, ktorí dehonestujú prácu desiatok dobrovoľníkov. „Ako rozlíšiť skutočných dobrovoľníkov od falošných? Každý, kto oficiálne na území okresu Čadca vykonáva dobrovoľnú finančnú zbierku, je povinný preukázať sa rozhodnutím, ktoré vydal Obvodný úrad v Čadci alebo ministerstvo vnútra. Nielen nejakým skopírovaným oznámením. V prípade, že máte pochybnosti o čestnosti konania ľudí, ktorí vykonávajú činnosť spojenú so zbierkou peňazí na území mesta, oznámte to na čísle 159.

srž.Mgr.Marcela Voreková

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk